První jarní den je již za námi. V přírodě je to poznat. Předzahrádky jsou rozkvetlé, na stromech se objevují první lístky a lesem, ale i městem se rozléhá štěbetání prvních ptačích navrátilců. Někteří už dokonce hnízdí a mají snůšku vajíček.

Chcete ptáčkům usnadnit jejich návrat z teplých krajin? To je jistě dobře. Ptáčkové jsou nejen okrasou přírody, ale i našich zahrádek, ale někteří nám i vydatně pomáhají v naši zahradnické činnosti. Jak jim však pomocí a jak je přilákat do naší zahrádky? Tak to se dozvíte v dnešním článku.

Sice se může zdát, že na jaře je pro ptáčky potravy všude dost, ale není tomu tak. Neuškodí tedy, když ptáčkům připravíte nějaké to krmítko a trochu jim něčím přilepšíte. Nejvhodnější jsou různá semínka. Například slunečnicová, ale například i vylouskané vlašské ořechy.

Ještě akutnější než nedostatek potravy je však brzy na jaře pro ptáčky nejdůležitější dostatek místa na hnízdění. Připravte jim tedy nějakou budku, kterou připevníte na tiché a klidné místo a zejména na místo mimo dosah koček. Ty jsou největší škoditelé ptáčků a právě čerstvě vylíhnuté ptáčata jsou pro ně nejlepší a nejsnadnější kořistí.

Na zahradě pak můžete vytvořit hromadu z odřezaných větví stromů a keřů. Někteří ptáci v nich totiž hnízdí. Ovšem zase pamatujte na kočky. Hromadu musíte udělat tak, aby do ní ptačí návštěvník mohl bez problému vlítnout, ale aby se na něj nedostala kočka.

Pokud ptáčkům připravíte příjemné a bezpečné prostředí, budou se k vám pravidelně vracet a vám bude odměnou líbezný ptačí zpěv. A to určitě stojí za tu trochu námahy.

J. H.