Kdo by nechtěl na své zahrádce poslouchat štěbetání ptáčků? Proto, aby vás poctili svoji návštěvou, však musíte něco udělat.

Jedním ze způsobů, jak opeřence přilákat, může být postavit jim budku. Že jste to nikdy nedělali a bojíte se, že to nezvládnete?

Bez obav. S našim návodem to určitě dokážete.

 

Co budete potřebovat?

Potřebovat budete kladivo, hřebíky, pilku, metr, tužku a samozřejmě dřevo. Nejlépe dřevěná prkénka o tloušťce alespoň 2 cm. To kvůli ochraně ptáků před mrazem. Pokud máte k dispozici ještě tlustší, tak je neváhejte použít.

Jak by měla být budka velká?

Rozmyslete si, jak chcete, aby byla budka veliká. Neměla by být příliš obrovská, ale ani malá. Ideální je 15 x 15 cm v půdorysu a na výšku 20 cm. Připravte si tedy spodní část, zadní stěnu, přední stěnu a boční stěny. Střechu můžete udělat o stejném rozměru, jako spodní část, nebo trochu větší a budka pak bude mít stříšku. Připravte si i závěsnou desku. To je deska, která se připevní zezadu na hotovou budku a pomocí ní pak budku přitlučete ke stromu. Měla by tedy být vyšší, než je výška budky.

Jak na sestavování?

Nyní se můžete pustit do sestavování budky. Do dna je však vhodné vyvrtat napřed několik malých dírek. Nejlépe v rozích. Napomůžete tak větrání budky a případnému odtoku vody. Do přední části zase vyřízneme prostor pro vstup do budky. Otvor by měl být zhruba ve dvou třetinách výšky přední části a průměr by měl mít zhruba 3 cm. Teď už opravdu můžete ke dnu přibíjet jednotlivé části.

Přední část budky s otvorem můžete přibít k dalším částem napevno. Lepší ovšem je, když jde budka otevřít. To provedete tak, že přední část přibijete pouze v horní části. Z pravé i levé boční strany vždy jedním hřebíčkem. Tím dosáhnete, že půjde přední část nadzvednout. Proti otevření ji pak zajistěte obrtlíkem. Nakonec přidělejte střechu.

Jako finální úpravu můžete provést natření budky nějakým ochranným lakem, aby ptáčkům co nejdéle vydržela a zezadu na budku přidělejte závěsnou desku. Nyní už jen stačí budku přidělat na určené místo.

J. H.