Konec října se blíží, a tak již brzy nastane ten správný čas pro výsadbu ovocných dřevin. Nejlepší období pro výsadbu prostokořenových ovocných dřevin je od konce října do dubna. Avšak pouze tehdy, když půda ještě není namrzlá. Choulostivější druhy stromů jako meruňka nebo broskvoň je lepší vysazovat na jaře. Do ostatních se ale můžeme bez obav pustit.

 

Jak na výsadbu?

Rostliny bychom měli před výsadbou dobře zalít a obnažené kořeny zabalit do vlhkého plátna.

Jáma, do které budeme vsázet musí být dvakrát hlubší a širší než jsou kořeny včetně zábalu. Půdu je pro dobrý růst kořenů důkladně zkypřit a obohatit o kompost a organické hnojivo. Taky půdu bychom měli předem zalít.

Připravený mějte i opěrný kůl, který by měl ideálně sahat až těsně pod korunu stromu. Stát by měl těsně v jámě těsně vedle kořenového balu. Před vsazením stromu jej zaražme na jihozápadní stranu do hloubky 30 – 60 centimetrů.

Přes jámu položme tyč, která nám pomůže určit přesnou výšku výstavby. Latí, že sazenice musí být vysazena ve stejné výšce, v jaké rostla ve školce. Strom je třeba přidržovat, aby stál kolmo a zároveň zahazovat jámu. Jakmile jámu zasypeme zhruba do poloviny, se stromkem zatřesme. Díky tomu se půda rozdělí mezi kořeny. Poté můžeme zaházet celou jámu a půdu okolo pořádně ušlapejte. Zbylou zeminou vytvoříme okolo výsadby menší val, to proto aby se voda u zalévání dostala ke kořenům.

Kmen stromu přivážeme nejlépe kokosovým vláknem k podpěrnému kůlu, ale pozor, vlákno příliš neutahujme a smyčku zachyťme na kůlu o něco málo níže než u kmínku. Až si stromek sedne, mohl by se oběsit.

Po vysazení je třeba se pověnovat koruně, která potřebuje po výsadbě řez. Koruna by se totiž měla dostat do rovnováhy s kořeny. Často se zkrátí až o polovinu své velikosti.

Na závěr půdu kolem kmínku nasteleme a strom pravidelně zaléváme. Zatímco na jaře zaléváme alespoň 20 litry vody, na podzim stačí jen 10 litrů.

S.Š.