Češi jsou příkladní v recyklaci kartonových krabic od vánočních dárků.

Tři čtvrtiny (76 %) jich krabici od zaslaného zboží alespoň občas využijí pro odeslání jiné zásilky. Pokud jde o krabice od nového televizoru, skoro čtyři z deseti (39 %) si ji ponechá pro případ pozdějšího využití a 4 % ji použijí pro výrobu dekorací pro domácnost.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Samsung Electronics, kterého se od 23. do 28. listopadu 2022 zúčastnilo 1016 respondentů z České republiky.

„Během vánočních svátků se téměř polovině českých domácností zvýší objem odpadu o třetinu, osmině dokonce o polovinu. Z dvou třetin tento odpad tvoří papír, včetně kartonových krabic. Proto jsme se zajímali o to, jak s ním lidé nakládají a pozitivně nás překvapilo, že nemalý počet spotřebitelů dokáže krabice využít pro další účely a nevyhazuje po jednorázovém použití do komunálního odpadu,“ říká Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka ve společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak. Do tříděného odpadu vyhazuje tyto krabice podle průzkumu 71,8 % respondentů, do netříděného 3,7 % a desetina jich krabice spálí. Každý osmý (13,1 %) je ale použije jako úschovné prostory nebo jako hračku pro domácí mazlíčky.

Z krabice bytový doplněk

Kartonových krabic projde rukama Čechů během vánočních svátků opravdu hodně. Čtyři z deseti oslovených (38,9 %) uvedli, že jejich počet odhadují na jednu až pět, třetina (33,7 %) dokonce na pět až deset. Necelých 15 % uživatelů využije až 15 kartonových krabic a téměř každý desátý (9,3 %) více než 15. Polovina dotázaných (48, 2 procenta) si přitom dovede představit využití těchto krabic jako bytových doplňků nebo dokonce pro výrobu nábytku. Nepředstavitelné to je pouze pro 12,6 % respondentů. Samsung vychází těmto požadavkům vstříc projektem speciálních pevnějších kartonových krabic s předtištěnými vzory, podle nichž lze krabice jednoduše rozřezat, složit a vyrobit z nich bytové doplňky.

Pro zákazníky navíc připravil speciální web, kde si vyberou model televizoru a uvidí, jaké předměty mohou z jeho krabice vyrobit. Konkrétně z krabic od televizorů je možné vyrobit domečky pro kočky nebo stojany na časopisy či knihy, případně stolek pod televizor nebo další bytové doplňky. Na každé krabici se nachází QR kód, který zákazníka odkáže na webovou stránku Samsung Eco-Package, kde si zvolí, co chce vyrobit, včetně různých zvířátek nebo houpacího koníka.

Jak nakládáte s kartonovými krabicemi Vy?