O tom, že severské státy jsou v ekologickém smýšlení mnohem dále než Česká republika, není třeba dlouze diskutovat. Důkazem toho, budiž i fakt, že v Kodani, hlavním městě Dánska, nyní testují moderní veřejné osvětlení, které bude šetřit obrovské prostředky.

Tato ne příliš velká metropole již dlouhodobě významně podporuje cyklistiku ve snaze snížit ekologickou stopu.

Testuje se téměř deset kilometrů ulic

Nedávno svěřila radnice vědcům a výzkumníkům k dispozici necelých deset kilometrů ulic, aby je mohli použít k nejrůznějším experimentům z oblasti veřejného osvětlení.

Testování a výzkumů se celkem účastní 25 firem, podniků a nejrůznějších institucí a jejich technologie se značně liší. Některé lampy tak jsou vybaveny solárním panelem s větrnou turbínou a vyrábějí elektřinu, jiné zase upravují svůj jas podle pohybu, který v okolí registrují.

Každá z testovaných lamp je navíc vybavena připojením k internetu a bohatou sadou senzorů. Ty měří kvalitu ovzduší, dopadající UV záření, hustotu dopravy, rychlost větru a spoustu dalších atributů okolí. Všechna data se pak přenášejí do laboratoří vědců a výzkumníků, kde je mohou v reálném čase vyhodnocovat.

  • Teprve čas ukáže, která z aplikovaných variant se osvědčí nejvíce a bude použita k v dalších ulicích města. Chytré veřejné osvětlení je dalším krokem poté, co se postupně vyměňují staré lampy za nové s technologií LED. Ta se prozatím osvědčila, městům totiž šetří i více něž 50 % nákladů na veřejné osvětlení.

S. Š.
foto: acase1968