Září je tradičně měsícem biopotravin, kdy se oslavuje sklizeň a snad i slušnou úrodu. Není náhodou, že právě 22. – 23. září se bude na Výstavišti v Praze Holešovicích konat také Festival Evolution, který je zasvěcený zdravému životnímu stylu.

Co si představit pod zdravým životním stylem? Většina si určitě představí jíst kvalitní stravu, být fyzicky fit, ale neméně důležitými aspekty je také zvládání stresu, pozitivní myšlení a vnitřní klid. Ne vždy se daří tyto přístupy skloubit. Že to ale možné je, ukazuje dvakrát do roka Festival Evolution, který propojuje, podle slov svého zakladatele Ctirada Hemelíka, tu část života, která se nám může zdát příliš emoční či spirituální, s tou, která naopak působí příliš racionálně.

Bio, eko i fair trade

Festival Evolution je svým formátem naprosto jedinečný, neboť spojuje vystavovatelskou část (více než 200 stánků) s programovou nabídkou. Obě sekce se vzájemně prolínají a navazují na sebe, takže o čem se bude na přednáškách mluvit, to si můžete přímo na festivalu vyzkoušet, osahat, přivonět nebo ochutnat. Z velké části je festival oslavou jídla, takže zde najdete kvalitní potraviny s označením bio, natur nebo  fair trade. Zastoupeny zde budou rodinné farmy i lokální firmy, stejně jako producenti zdravých potravin, ale nebudou chybět ani specialisté na veganskou, vegetariánskou nebo bezlepkovou stravu. Pozornost bude věnována i raw stravě, které budou zasvěceny některé z přednášek včetně semináře o tom, jaké jsou její výhody i nevýhody, a to včetně praktických ukázek (ne)vaření.

Na festivalu najdete i celou řadu ekologických vychytávek do domácnosti, které jsou šetrné k přírodě, a spousta z nich navíc šetří vaši kapsu. To, že zde nakoupíte i přírodní kosmetiku nebo bio oblečení (i tzv. slow fashion) a netoxické prostředky na čištění, již není třeba ani zmiňovat.

Naučte se mít rádi

Pokud se máme rádi, je jednodušší dodržovat i zdravou životosprávu, protože se cítíme vyrovnaní a nemáme potřebu zahánět emocionální stres třeba nezdravým jídlem, přejídáním se nebo přemírou práce. Zvládání stresu je proto důležitou součástí zdravého životního stylu, stejně jako meditační a relaxační techniky, které jej pomáhají odbourávat nebo ještě lépe mu předcházet. Na festivalu proto nebudou chybět volné lekce jógy, taiči nebo falun gong. Jak pracovat se stresem nebo jak naprogramovat svou mysl na úspěch či odhalit svůj potenciál poradí koučové, psychologové i praktici. A nebudou chybět ani lékaři a odborníci na zdravou výživu.

Na festivalu si tak to své vybere opravdu každý, komu není lhostejné, jak žije. Organizátoři mysleli i na děti, pro které je na Festivalu Evolution připraven pestrý program včetně workshopů, tvořivých dílniček a hlídacího koutku.

Kompletní festivalový program najdete na www.evolution.cz nebo na www.facebook.com/festivalevolutioncz.