Kolik světla v jednotlivých místnostech je tak akorát? Jsou situace a pokoje, ve kterých je nezbytné svítit velkým stropním světlem, ale naopak existují také místnosti, jež se bez přítomnosti lustru obejdou.

Chovejte se úsporně a neplýtvejte. Poradíme vám, jak na to.

Chováte se úsporně nebo plýtváte?

To, jak vysokou máte spotřebu za elektřinu, zjistíte snadno. Stačí vám k tomu nahlédnutí do elektroměrového rozvaděče. Zdá-li se vám, že platíte zbytečně mnoho, zkuste se zamyslet nad tím, jak ekonomicky se ve svém domově chováte. Máte-li pocit, že máte určité mezery, jistě oceníte některé z následujících tipů.

Kdy jsou stropní světla nutností a kdy se bez nich obejdete?

Patříte k milovníkům stolních her a pravidelně pořádáte společenské dýchánky u vašeho jídelního stolu? K takovým příležitostem jsou velká stropní svítidla nutností. Pokud ale častěji koukáte do monitoru a sledujete televizi, přestaňte svítit lustrem a raději vsaďte na malé stojací lampy a úsporné LED pásky. K práci na počítači si vystačíte s intimním osvětlením, stejně tak při sledování televize. Školákům k vypracovávání domácích úkolů bohatě postačí stolní lampička s vhodně zvolenou úspornou žárovkou.

Neriskujte a dodržujte bezpečnostní předpisy

Častou chybou, co vám může zbytečně navyšovat spotřebu elektřiny a zvyšovat riziko vzniku požáru, je také nevytahování kabelů ze zásuvek. Může se vám to zdát zbytečné, ale v některých případech vám to opravdu uspoří pár korunek. Samozřejmě nemusíte po každém použití vytahovat ze zdi vestavěné spotřebiče, ale spotřebiče, které při zapojení v zásuvce zůstávají ve stand-by režimu, byste rozhodně odpojovat měli. Z výpisů brzy zjistíte, že se vám toto rozhodnutí vyplatí.

Nesviťte zbytečně moc, když nemusíte. I v ponurých podzimních a zimních měsících vám postačí intimní osvětlení s úspornými žárovkami.

Zdroj obrázku: Far_Away / Shutterstock.com