Změna ve vyúčtování za teplo

energie

Bydlíte v domě, který je napojen na centrální zdroj vytápění, nebo má vlastní kotelnu. Možná i vy jste každý rok nepříjemně překvapeni při pohledu na vyúčtování nákladů za teplo. Snažíte se šetřit a přesto musíte doplácet? Pokud jste to do této doby netušili, možná vás následující informace překvapí.

Vaše osobní spotřeba tvoří totiž jen padesát procent nákladů uvedených ve vyúčtování. Další padesát procent nákladů tvoří spotřeba celého domu rozpočítaná na podlahovou plochu bytových jednotek. Jinými slovy. Můžete šetřit, ale máte-li zhýralé sousedy, kteří na spotřebu nehledí, neušetříte. Budete totiž platit i za ně.

Od roku 2014 se však chystá změna. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní dokončilo přípravu nové vyhlášky, která rozpočítání nákladů na vytápění upravuje. Novelizovaná vyhláška by měla být spravedlivější. Místo padesáti až šedesáti procent se nadále bude mezi jednotlivé nájemníky rozpočítávat na základě výměry podlahové plochy pouze třicet až čtyřicet procent z celkové spotřeby domu.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že k dalšímu snížení již v budoucnu nedojde. Rozpočítávání určité spotřeby celého domu na podlahovou plochu jednotlivých bytů má totiž svůj význam. Jde o to, že na dosažení stejné teploty v různých bytech v jednom domě, je potřeba různého množství energie. Například byty v přízemí a pod střechou se vytápějí hůře. Jejich obyvatelé musí tedy více topit. Rovněž byty, které mají vnější stěny a byty orientované na sever je potřeba více vytápět.

Je jasné, že nová vyhláška nebude při chuti všem. Jedni budou potěšeni, že klesnou jejich náklady na bydlení a jejich platby se budou více blížit reálné spotřebě. Druzí naopak budou rozezleni, protože budou muset platit více jen kvůli poloze svého bytu. Ministerstvo pro místní rozvoj se však brání. Výpočet spotřeby tepla v domech s centrálním vytápěním nemůže být nikdy spravedlivý. Cílem novelizace bylo najít řešení, které bude vyhovovat všem a bude odrážet skutečnou energetickou situaci v domech.

J.H.

Komentáře

 • Je to sice jen malý posun k lepšímu, ale lepší než žádný. Co dělat se sousady, kteří pouštějí naplno radiátor pod schody a teplo jde do luftu však nevím. Jedni sousedi pouštějí radiátor pod schody, jiní zase otevírají v patrech na schodištích okna a pouštějí to teplo z toho radiátoru ven…
  Dnes bylo venku +18 a radiátor naplno… A tak se to skoro pořád.
  V neděli bylo venku přes 12 a schválně jsem měřil teplotu ve třech patrech a teploty byly 19, 20 a 20 stupňů… a hádejte, jasně radiátor opět na 100%

  Na nedávné domovní schůzi se jeden soused rozohnil že ten radiátor někdo stále vypíná. Já se přihlásil, že to vypínám já, že 20 stupňů na chodbě je docela luxus, zvlášť když tam nikdo nebydlí a všichni jsou v zimním oblečení… prostě nemocný člověk, který ještě nakukal lidem co nevětrají, mají doma vlhko a plíseň (první sezóna s novými okny) že je to prý tím, že někdo vypíná radiátor… no, cement.
  Hlavně že je to VŠ ze stavebnictví a neví, že v teplém vzduchu se udrží mnohem více vlhkosti, takže místo aby byl na chodbě chlad, kolem předepsaných +10 a tím byl vzduch sušší(protože při +10 prostě tolik vody neudrží), tak ještě vlhkost v domě drží…

  Ale jo, když chce ať si topí třeba na balkóně, nebo před domem, ale ať si to taky se svými věrnými taky platí a netahá peníze na své kratochvíle z mé kapsy!

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení