Ušetřit na hypotéce lze. Vhodné je se zajímat, porovnávat, mít své úspory a nekývnout na vše, co bankovní poradce nabízí.

Máme pro vás 5 tipů, se kterými můžete ušetřit i vy.

1. TIP – Vyberte si nejvýhodnější nabídku

V žádném případě nekývněte na první nabídku. Konkurence hypotečních úvěru je opravdu veliká a podmínky se mohou výrazně lišit. Právě díky důkladnému porovnání nabídek můžete měsíční náklady na splátku snížit.

Avšak porovnat parametry všech hypoték je časově náročný úkol, a to ať už se rozhodnete osobně navštívit pobočky všech bank nebo průzkum konkurence učinit prostřednictvím internetových stránek bank. Chytrou volbou jsou ale online srovnávače, které vám pomohou snadno a rychle najít nejvýhodnější hypotéky.

2. TIP – Snažte se vyvarovat hypotékám s vysokým LTV

Již brzy 100% hypotékám bude konec. Právě tento typ úvěru navyšuje konečnou cenu hypotéky. Chcete-li ušetřit, snažte se vyvarovat především 100% hypotékám. Vhodné je mít naspořeno alespoň 15 % z hodnoty nemovitosti.

Hypoteční úvěr do výše 85 % zástavní hodnoty nemovitosti nabízí mnohem příznivější úrokovou sazbu než ten do výše 100 %. Čím nižší je poměr mezi půjčovanou částkou a hodnotou kupovaného bytu či domu, tím nižší je i úročení.

Co je to LTV?

Zkratka LTV pochází z anglického sousloví Loan-to-value. Jde o poměr mezi výší půjčky a hodnotou nemovitosti.

3. TIP – Poplatky mohou nepříjemně navýšit cenu hypotéky

Poplatky tvoří významnou část hypotéky, proto je vhodné jejich výši nepodceňovat. U hypotečního úvěru je možné se setkat se dvěma typy poplatků, a to těmi jednorázovými a pravidelnými.

Pravidelným poplatkem je nejčastěji poplatek za vedení úvěrového účtu. Mezi jednorázové poplatky patří například:

  • poplatek za schválení úvěru,
  • poplatek za čerpání,
  • poplatek za vyhotovení znaleckého posudku.

4. TIP – Není nutné platit za další bankovní produkty

Hypotéka se velmi prodraží, pokud si ke sjednání samotného úvěru vyřídíte i finanční produkty navíc. Bankami nejčastěji nabízené jsou například pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti či pojištění schopnosti splácet. Ano, poslední zmiňované přijde vhod, dostanete-li se do finančních potíží. Ovšem na druhou stranu vás bude něco stát.

Místo pojištění schopnosti splácet si můžete také zkombinovat optimální fixační období s dobou splatnosti. Není nutné pravidelně platit vysoké splátky. Vhodnější je zvolit takovou splátku, se kterou měsíčně ještě ušetříte.

5. TIP – Refinancováním stávající hypotéky lze ušetřit

Máte hypoteční úvěr již sjednaný? Zjistili jste, že konkurence nabízí výhodnější podmínky? Vypočítejte si splátku hypotéky u nové banky a požádejte o refinancování stávajícího úvěru.

Refinancováním můžete ušetřit. Vaši hypotéku tak splatíte novým úvěrem s lepšími podmínkami. Mezi výhody refinancování patří:

  • nižší měsíční splátky,
  • nová doba splatnosti,
  • menší poplatky.

Navíc refinancování není nijak složitým procesem. Většinu administrativy zařídí nová banka.