Osvěžovače vzduch mohou být drahé, a dokonce i nebezpečné. Často totiž obsahují škodlivé a jedovaté chemikálie, a to včetně nebezpečného formaldehydu. V USA Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví objevil 884 toxických látek z 3000 chemických látek, které jsou užívány při výrobě umělých vůní. Institut uvádí, že chemikálie mohou vyvolat rakovinu, vrozené vady, neurologické a reprodukční poruchy. Vůně také může vyvolat astma a alergické reakce.

Při tom je levnější a také mnohem bezpečnější si vyrobit vlastní parfémy. Zde je 10 způsobů, jak zbavit zápachu koupelnu:

  1. Stříkněte trochu tekutého mýdla do záchodové mísy. Následně v míse párkrát švihněte záchodovou štětkou. Dojde tak k rozšíření vůně po celé místnosti.
  2. Před návštěvou hostů položte do koupelny pomerančovou kůru. Silná pomerančová vůně přemůže koupelnové pachy. Můžete také vyzkoušet skořici a hrušku.
  3. Využijte sílu jedlé sody. Pravděpodobně ji již znáte z ledničky. Jedlá soda pohlcuje většinu pachů. Naplňte misku jedlou sodou a obsah misky jednou měsíčně vyměňte. Můžete ponechat neutrální vůni jedlé sody, nebo přidat voňavou koupelnovou sůl. Na misku také můžete přidat různé ozdoby.
  4. Ocet také spolehlivě pohlcuje pachy. Chcete-li odstranit pach v koupelně, rychle setřete zdi bílým octem. Zaměřte se na oblast kolem toalety, kde stěny mohou vstřebávat zápach. Pokud byl záchod spláchnut, když byl poklop zdvižen, mohla totiž voda vytrysknout až na zdi kolem.
  5. Pro ještě jednoduší řešení zápachu na toaletě. Nalijte ocet do mísy a nechte ho minimálně hodinu působit. Pro ještě silnější účinek můžete smíchat jedlou sodu a ocet.
  6. Namočte vatové tampóny do voňavých olejů a položte je na poličku.
  7. Další možností, jak využít vatové tampóny namočené ve vonném oleji je, umístit tampón mezi držák a ruličku toaletního papíru. Vůně se tak uvolní vždy, když někdo použije toaletní papír.
  8. Neparfémované nebo jen lehce parfémované svíčky anebo vonná tyčinka zanechaná na toaletě také může být dobré řešení. Zápalky můžete ponechat v atraktivním obalu a pak již jen záleží na uživateli toalety, zda-li této možnosti využije.
  9. Velmi účinným přírodním osvěžovačem vzduchu jsou lístky eukalyptu.  Jsou snadno k dostání v květinářství. Udržujte je na WC ve váze.
  10. Pro trvalejší osvěžovač vzduchu využijte starý hrnec. Do něj dejte purpuru dle svého výběru. Tento mix můžete doplnit věcmi jako je hřebíček, skořice, pomerančová kůra a vanilka.

Těchto deset osvěžovačů je levnějších než komerční produkty a vyhnete se také možným zdravotním komplikacím.

Překlad:  J. H.

Zdroj:  http://green.yahoo.com/blog/guest_bloggers/95/10-nontoxic-diy-bathroom-deodorizers.html