Od dnešního dne mohou zájemci získat až 40tisícový bonus za kombinaci s kotlíkovou dotací. To a navíc širší nabídku v oblasti solárních systémů přináší nově program Nová zelená úsporám.

Bonus ve výši 40tisíc Kč získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla.

„Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Nejen že se jim to vrátí v nižších platbách za energie, ale navíc od nás dostanou na investice ještě bonus až 40 tisíc korun,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nárok na bonus mohou zájemci uplatnit nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. V praxi to znamená, že si žadatelé mohou zažádat o dotaci na zateplení letos na podzim, zatímco o kotlíkovou dotaci mohou zažádat až příští rok v létě. Po dokončení projektu bude zájemci vyplacena jak dotace na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle.

K již podaným žádostem z programu Nová zelená úsporám se však bonus nevyplácí.

„Zcela nově dotací až 150 tisíc korun podpoříme i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny (s výkonem více než 4 000 kWh/rok), která je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, tzn. například vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi,“ říká ministr Brabec a dále představuje hlavní výhody těchto domácích elektráren.

Sandra Š.
zdroj: tretiruka.cz