Polyuretanové montážní pěny jsou materiálem, se kterým dokáže pravé divy nejen odborná firma, ale i každý, jen trochu zručný kutil. Důležité je jen jedno – vybrat tu správnou a postupovat přesně podle návodu výrobce. Jen tak dosáhneme kýženého výsledku.

Polyuretan je speciální plast z izokyanátů a diolů používaný na výrobu vláken, lepidel, laků a tmelů. Může mít podobu tvrdé pěny ve formě desky pro tepelné izolování nebo ve formě sendvičového panelu pro opláštění budov, aplikuje se i na místě jako výplň dutin nebo vytvoření vrstvy, která má tepelně izolační i hydroizolační funkci.

Polyuretanové barvy jsou známé svou vysokou kvalitou a funkční efektivností. Polyuretan ve formě tmelů a lepidel dodávaných v kartuších představuje vyšší úroveň mezi výrobky pro takové aplikace.

Tento materiál má vynikající izolační schopnosti, je přilnavý, málo nasákavý, lehký a pevný. Je zdravotně nezávadný, avšak při práci se surovinami, které jsou v tekutém stavu toxické je třeba dodržovat příslušná bezpečnostní opatření. Po vytvrzení je pěna zcela neškodná. Nedochází k odpařování jakýchkoliv škodlivin, není napadán plísněmi ani hmyzem, má trvalou odolnost proti hnilobě.

Polyuretanová pěna je montážním, těsnícím a lepicím materiálem pro široké použití. Moderní PU pěny obsahují hnací plyn, který nepoškozuje ozonovou vrstvu.

Polyuretanové pěny se uplatní zejména pro vyplnění nejrůznějších mezer např. spár okolo usazených rámů oken a dveří, izolacím potrubních systémů, zateplování a upevňování koupelnových van a sprchových vaniček, utěsňování průchodů ve stěnách či třeba vyplňování dutin mezi příčkami, stropem a podlahou či pro izolaci a zateplování střešních konstrukcí. Hodí se k pevnému, ale plastickému zajištění jednotlivých prvků a tepelné izolaci, ale i k osazení parapetních desek či rolovacích žaluzií. Využití najdou i při lepení výplní a panelů či při lepení stavebních materiálů. Čerstvá pěna přilne ke všem běžným stavebním materiálům, zbaveným prachu a mastnost. Je plastická, ale zároveň velmi pevná. Vytvrzená pěna odolává téměř všem běžným chemikáliím, barvám a rozpouštědlům, lze ji natírat, omítat a slouží i jako podklad pro lepidla. Samozřejmostí je odolnost vůči stárnutí a povětrnostním vlivům.

PU pěny můžeme rozdělit podle jejich složení na pěny bez hnacího plynu a na pěny, které hnací plyn obsahují.

Polyuretanové pěny můžeme dělit rovněž podle požární odolnosti. Polyuretanové pěny odpovídají dle normy DIN 4102 skupinám B1 – B3, přičemž do skupiny B1 patří pěny těžko hořlavé. Příkladem těchto obtížně vznětlivých produktů může být flexibilní PU pěna Makroflex, splňující právě protipožární parametry B1, Soudafoam FR-B1 nebo Ohnivzdorná pěna DBS 9802 – PUR (Den Braven).

V současnosti jsou velmi oblíbené vysokoobjemové pěny (MEGA). Montážník se při práci s nimi nemusí tak často zdržovat výměnami dózy, spotřeba dóz a následný plechový odpad je výrazně nižší.

Minimální aplikační teplota běžných PU pěn je +5°C. Protože ale s tímto materiálem potřebujeme pracovat i v chladnějších měsících, vyvinuli někteří výrobci dvě speciální varianty – celoroční pěny a zimní pěny. Doporučovaná teplota prostředí pro aplikaci celoroční PU pěny se pohybuje zpravidla v rozmezí -10°C až +30°C. Na trhu jsou však i zimní varianty, které mají spektrum aplikačních teplot rozšířené a lze je použít až do -15°C.

Při práci s PU pěnou je třeba dodržovat určité zásady. Povrch musí být čistý, bez prachu a mastnoty. Podklad vždy navlhčíme vodou, nejlépe pomocí rozprašovače., zlepšíme tím přilnavost materiálu. Před použitím necháme nádobku s montážní pěnou minimálně 12 hodin při pokojové teplotě. Poté odstraníme uzávěr a našroubuje se aplikační pistole. Následně je vhodné nádobku důkladně dnem vzhůru protřepat. Stlačením kohoutku aplikační pistole pěnu začneme nanášet.