Přemýšlíte jak ohřát vodu ve svém bazénu? Nejlepším řešením je zcela určitě solární ohřev. Jenže způsobů solárního ohřevu je hned několik a jak se v nich vyznat? V dnešním článku vám některé z nich představíme.

Solární plachta

Prvně se podíváme na solární plachtu. Jedná se o velmi jednoduchý princip. Solární plachta není nic jiného než plachta, která je vytvořena z různých vodě odolných materiálů, a je tvořena bublinkami, které jsou naplněné vzduchem. Solární plachta je samozřejmě tmavé barvy. Když na ni svítí sluníčko, ohřívá se vzduch v bublinkách a protože plachta leží na vodě, ohřívá se od vzduchu v bublinkách i voda. Nevýhodou tohoto způsobu solárního ohřevu je jednak špatná manipulace s plachtou a jednak skutečnost, že dojde k ohřevu pouze tenké vrstvičky vody na povrchu.

Solární panel

Dalším způsobem ohřevu může být například solární panel. Ty se vyrábějí z plastů, kovu či skla. Jelikož jsou tyto panely napojeny na filtrační zařízení bazénu, tak voda, která panely prochází, se ohřívá. Tento způsob však funguje pouze, když svítí slunce.

Solární pyramida

Kromě solárních panelů lze použít k ohřevu vody v bazénu i tzv. solární pyramidu. Jedná se o průhlednou pyramidu z plastu, ve které je složená černá trubka. Když svítí slunce, tak se vzduch v této pyramidě silně ohřeje a následně ohřeje i vodu protékající skrze trubky. Nevýhodou je, že pomocí jedné pyramidy se dá ohřát pouze malý bazén – cca 3 m v průměru a o hloubce 60 cm. Máte-li větší, pak budete muset skládat několik pyramid za sebe.

Snad však bude dostatečně teplé léto a žádný ohřev bazénu nebude potřeba.

J. H.