Prohlášení v titulku není expresivním povzdechem vášnivého houbaře, ale nepříliš známou realitou zkušených houbařů. V lese totiž skutečně v zimě nalezneme houby, a navíc překvapivě i jedlé.

Houbaření patří v České republice k jedněm z nejoblíbenějších koníčků. Do lesů vyrážejí samotáři i celé rodiny, a přestože pravá sezóna začíná až na jaře, taktéž v zimě si můžeme z lesa odnést několik pokladů.

Důkazem je množství blogů nadšených houbařů, kteří fotky svých úlovků vystavují na internetu. Spíše než v promrzlé zemi je ale nacházejí na kmenech stromů či pařezech. V zimě si z lesa přinášejí například Penízovku sametonohou nebo Pařezník velký, na kmeni stromu se tu tam podaří objevit Ucho Jidášovo nebo i známou Hlívu ústřičnou.

Odborné přednášky na toto téma pořádá Česká mykologická společnost. Do její mykologické poradny navíc můžeme nalezené houby přinést nebo doručit a zjistit v případě nejasností, zda jsme druh houby skutečně rozpoznali správně. U jedlých hub nám také poradí možnosti kuchyňského využití nebo třeba vliv na zdraví a výživné hodnoty daného druhu.

Poradna má otevřeno v pondělí od 9 do 12 hodin a od 14 do 16 hodin, dále pak v úterý a ve čtvrtek od  9  do 12 hodin. Nalezneme ji na adrese Česká mykologická společnost, Poradna, Karmelitská 14, 118 00  Praha 1 – Malá Strana. A kdo to má do Prahy příliš daleko, může využít možnosti položit dotaz elektronickou cestou na: poradna@myko.cz

Inspiraci a informace, co, kde aktuálně roste, se dozvíme přímo na webových stránkách http://www.myko.cz/. Navíc zde můžeme listovat i historií dotazů z určování hub včetně fotografií, takže náš repertoár jedlých hub i čas jejich sběru možná dozná podstatného rozšíření.

A co si ze zimních hub můžeme připravit? Například zimní houbovou polévku, která nás po toulkách v zimním lese jistě příjemně zahřeje.

Autor: Žaneta Pixová