Díváte se někdy na oblohu? Pak jste si jistě všimli podivných bílých čar za letadly. Někteří z vás si možná položili otázku: Není jich nějak více a nedrží se na obloze nějak déle než za mého mládí či dětství?  Určitě jste nebyli první a odtud už byl jen krůček k vytvoření konspirační teorie o chemtrails.

Co jsou chemtrails?

Za letadly je ve vzduchu vidět viditelná bílá čára. Nejedná se o nic neobvyklého – je to jen voda a vodní pára, která se rychle rozptýlí. Tento jev se nazývá contrails (kondenzační čáry). Co když ale někdo přidává do leteckého benzínu různé chemikálie, nebo je dokonce záměrně vypouští?

V takovém případě se z contrails stávají chemtrails, tedy účelově vypouštěné chemikálie.

Mezi rozprašované prvky patří například magnetický hliník, baryum, železo nebo stroncium. Cílem tohoto snažení je zatažení oblohy a zamoření životního prostředí. Zbývá si položit otázku, zda chemtrails skutečně existují. Oficiální instituce (u nás například ČHMÚ) existenci něčeho takového kategoricky odmítají.

Na druhou stranu virtuální prostor je zaplněn „důkazy“ o opaku. Existují videa zachycující zatahování oblohy pomocí letadel minutu po minutě, rozhovory s piloty „práškovacích letadel“ nebo plamenná řeč bývalého šéfa FBI.  Paranoidní náladu můžete snadno podpořit otázkou: Kdo koho platí?

A komu tím prospějete, co?

Jistě si kladete otázku, k čemu by něco takového bylo dobré. Teorií koluje po internetu více a vybrat si může opravdu každý. Mezi nejoblíbenější patří boj proti globálnímu oteplování (to bysme z toho vyšli ještě dobře), likvidace zemědělství a tím vytvoření potravinové nesoběstačnosti (u nás nato stačí ministr zemědělství), způsobení neplodnosti a nejrůznějších nemocí nebo dokonce redukce lidstva jako takového (stačit by mělo 500 miliónů jedinců).

A kdo zatím stojí? Odpověď je jednoduchá, ten, kdo na tom vydělá, tedy potravinové nebo farmaceutické koncerny, různé elitářské skupiny apod. V konspiraci takového rozsahu by pochopitelně musely být namočeny i vlády jednotlivých zemí, armáda, ale i řada civilistů. A v tom je pravděpodobně největší slabina této teorie i pro neodborníky na atmosféru a letectví. Opravdu se dá ututlání takové obludné a neselektivní manipulace s lidmi koupit?