I když ta pravá zima zatím nepřišla, tak zvířátka jistě nikdy nepohrdnou nějakým tím přilepšením, které jim zanecháte v krmelci. Ovšem dobře zvažte, čím zvířátka obdarujete. Vaše snaha jim trochu přilepšit by se totiž mohla obrátit a zvířátkům byste uškodili. Vaše pomoc pak přijde vhod zejména v měsíci, kdy bude silný mráz.

Komunikujte s myslivci

Než však vyrazíte ke krmelci, informujte se u místního mysliveckého sdružení, čeho se jim nedostává a podle toho se zařiďte. Nemá cenu zvířátkům nosit něco, čeho mají dostatek. Lépe je jim přilepšit něčím, co se jin zrovna nedostává. Pokud už se z nějakého důvodu nehodláte radit s mysliveckým sdružením, pak se držte pár jednoduchých rad.

Vše čerstvé

Především mějte na paměti, že potrava pro jakékoli zvířátko musí být čerstvá a zdravotně nezávadná. Nesmí obsahovat žádné nestravitelné části, jako jsou igelitové obaly, či kovové součástky. Jistě nic nezkazíte senem či objemovým krmivem. Dužnatá krmiva zvířátkům raději moc nenoste. Pokud, tak pouze v malém množství. Rychle se totiž kazí, a pokud by zvířátka snědla takové zkažené ovoce, mohlo by jim to přivodit nepříjemné zažívací potíže. Ty se v zimě mohou rovnat smrti. Určitě zvířátka nepohrdnou kaštany a žaludy.

Pro zajíce řepu

Zajícům můžete přilepšit například řepou. Ta je pro ně opravdu vynikající pochoutkou. Tu jim však nedávejte do krmelce. Jednak je pro zajíce moc vysoký a zajíci tam také neradi chodí. Spíše jim ji zanechte v křoví, kde si ji zajíci najdou. Můžete jim k řepě přidat i pár větviček z ovocných stromů, které jim budou sloužit k ohryzu. Tak tedy neváhejte a vyrazte k nejbližšímu krmelci.

J. H.