Maratónský běh, plavání a kolo nejsou jedinými způsoby spalování kalorií. Úklid a práce na zahradě vám také mohou pomoci snížit váhu. Následující přehled uvádí deset nejběžnějších domácích činností, které vám pomohou spalovat kalorie. Výpočet je proveden pro osobu vážící 145 liber (65,7 kg), která provádí danou činnost po dobu jedné hodiny. Jedná se však jen o obecné odhady, protože každý člověk pracuje jiným tempem.

V přehledu budou vždy uváděna dvě čísla. První je poskytnuto nadací Livestrong, která uvádí počet spálených kalorií pro širokou škálu pracovních příležitostí, sportovních a dalších aktivit. Kde to bylo možné, druhé číslo je poskytnuté aplikací My Fitness Pal, která nabízí sledování počtu přijatých a spálených kalorií a to on-line anebo pomocí iPhonu a aplikace Android.

Aplikace My Fitness Pal má menší výčet činností, takže ne pro všechny druhy práce je možné získat dva odhady. Například tato aplikace nerozlišuje jednotlivé činnosti spojené s úklidem, ale uvádí, že úklid nám pomůže spálit 164 až 197 kalorií za hodinu. Podobně práce na zahradě, podle My Fitness Pal, spálí 263 kalorií.

1. Odklízení sněhu (395-408): Můžete klidně sedět a bez výčitek sníst 300 g masových lasagne. Ovšem jestli jste před tím hodinu odhazovali sníh z chodníku. Pamatujte, že použijete-li k odklízení sněhu frézu místo lopaty, výdej kalorií se sníží o 100.

2. Pletí zahrady (400): Jedna hodina těžké práce na zahradě vám pomůže spálit kalorický ekvivalent hamburgeru od McDonald a zmrzlinu s nízkým obsahem tuku. Podle Livestrong vám stejné množství kalorií pomůže spálit i natírání a lakování nábytku.

3. Ruční sečení (395): Ruční sekání trávníku má nejen pozitivní vliv pro životní prostředí, ale i pro vaše zdraví. Jedna hodina ručního sečení vám pomůže spálit stejné množství kalorií, které svému tělu dodáte, dáte-li si v KFC dva kusy grilovaného kuřete, šťouchané brambory a zelené fazole. Použijte-li sekačku, spálíte pouze 296 kalorií za hodinu.

4. Pečení (168-348):  Domácím pečením sušenek můžete spálit stejné množství kalorií, které přijmete konzumací několika těchto sušenek. Množství spálených kalorií se však bude lišit podle energie, kterou vložíte do hnětení a válcování těsta. Mějte však na paměti, že čokoládová sušenka obsahuje 108 kalorií. Takže čím více jich sníte, tím více jich musíte upéct.

5. Čištění okapů (329): Čištěním okapů spálíte stejné množství kalorií jako společenským tancem, nebo hodinou lezení po skalách. Odpovídá to ekvivalentu jedné porce smaženého kuřete a rýže.

6. Hrabání listí a pytlování (263-283): Jedna hodina hrabání na podzim spadlého listí vám pomůže spálit stejné množství kalorií, jako obsahuje máslová sušenka.

7. Drhnutí vany a obkladů (260): Energeticky nejnáročnější vnitřní činností je čištění koupelny. Během jedné hodiny drhnutí koupelny spálíte o něco více kalorií, než obsahuje jeden hamburger od McDonald.

8. Intenzívní čištění (220 až 250): Vytírání, zametání, vysávání pomůže spálit stejné množství kalorií, jako je obsaženo ve dvou čokoládových sušenkách.

9. Mytí oken (197): Podle Liverstrong odpovídá hodinové mytí oken zhruba dvěma sušenkám. Stejné množství kalorií spálíte také mytím aut, tesařskou prací a elektrikářskou prací.

10. Lehké čištění (164): Pomocí utírání prachu, mytí nádobí, vynášení odpadků, krmení domácích zvířat spálíte stejné množství kalorií, které obsahuje přibližně 100 g mandlí. Účinné je také nošení nákupních tašek. Budete-li s nákupem chodit hodinu do vrchu, spálíte úžasných 493 kalorií.

Liverstrong také nezapomněl na žehlení. Uvádí, že je to dobrý trénink horní poloviny těla a za hodinu spálíte 151 kalorií. To je dvakrát více, než počet spálených kalorií během sledování televize.

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://green.yahoo.com/blog/guest_bloggers/131/10-home-chores-that-burn-the-most-calories.html