Vrážení elektrody do kmenu stromu pro „sklizeň“ elektřiny může znít jen jako sen, ale tato představa stále přitahuje zájem.

Pokud se nám podaří, aby to fungovalo, mohly by lesy mít své vlastní senzorové sítě pro sledování zdraví ekosystému nebo poskytnout včasné varování před lesními požáry.

Děti z celého světa, kteří se snažili při experimentu vyrobit z brambor baterie vědí, že rostlinný materiál může být zdrojem elektrické energie. V tomto případě energie pochází ze snížení příjmu potravy a oxidační reakce na elektrodách, které jsou vyrobeny ze dvou různých kovů – obvykle měď a zinek.

Minulý rok tým Andreas Mershina ukázal, že pomocí elektrody ze stejného kovu lze takto získat proud i ze stromů. Mershin si myslí, že elektřina pochází z rozdílu v pH mezi stromem a půdou, chemická nerovnováha vede u stromu k metabolickým procesům.

Praktický výkon

Prokázat, že stromy mohou sloužit jako zdroj energie je významný krok. Klíčovou otázkou zůstává: můžeme malé napětí produkované stromy využít pro něco užitečného?

„Stromy jsou zřejmě schopny poskytovat konstantní napětí mezi 20 a několika sty milivoltů, což je hluboko pod 1,5 volty ze standardních AA baterií,“ říká Babak Parviz, elektrotechnický inženýr na univerzitě Washington v Seattlu. „Je potřeba najít způsob, jak převést malé napětí na něco, co je použitelné,“ říká.

Jeho týmu se podařilo získat použitelné napětí z velkých stromů javoru přidáním zařízení a napětí tak zvýšit. Konvertor je většinu svého času ve stand-by režimu a pravidelně uvolňuje energii okolo 1,1 voltů.

Parviz si myslí, že stromy by mohly napájet přístroj, který by sledoval vlastní fyziologii nebo jejich bezprostřední okolí, pro ekologický výzkum.

Parviz tým není jediný, kdo se snaží využít malé napětí ze stromů. Voltree Power, společnost se sídlem v Canton, Massachusetts, si patentovala způsob, jak čerpat energii ze stromu roce 2005, „říká generální ředitelka společnosti, Stella Karavaz.

Její firma využívá energie ze stromů k monitoringu teploty a vlhkosti uvnitř lesů. Počátkem loňského roku společnost spustila zkušební provoz bezdrátových senzorových sítí k detekci lesních požárů.