Zdravý životní styl, ekologie, ale také osobní rozvoj a alternativní přístupy. To jsou hlavní témata Festivalu Evolution, který se bude konat o víkendu 23. – 25. března na Výstavišti v Praze Holešovicích.

Během tří dnů se zde představí více než čtyři stovky domácích i zahraničních vystavovatelů se zaměřením na BIO STYL, ZDRAVÍ, ECO WORLD, ALTERNATIVU a OSOBNÍ ROZVOJ. Vystavovatelé pro letošek slibují nejen „žhavé“ novinky, ale také mnoho ochutnávek a speciální veletržní slevy. Nedílnou součástí festivalu je také doprovodný program, v rámci kterého se představí celkem 150 účinkujících.

Zdravá domácnost

Náš domov je prostředím, kde trávíme značnou část našeho života. Jsme s ním emocionálně spjatí, je to naše soukromí. Většina z nás si ani neuvědomuje, jak velký vliv má domácí prostředí na naše zdraví a pohodu – jak důležitý je zdravý spánek, dostatek světla v bytě a čerstvý vzduch.

V rámci festivalu se můžete inspirovat zdravým a levným bydlením, přírodními stavbami nebo širokou nabídkou ekologických pomůcek i „zlepšováků“. Chybět nebudou tipy a rady na komunitní pěstování, balkonové zahradničení, urban gardening, atd. Najdete tu i nabídku ekologické drogerie, přírodních materiálů nebo tipy na recyklování nejen odpadu, ale i domácího vybavení. Chybět nebudou ani zajímavé přednášky, zaměřené například na bezodpadovou ekologickou domácnost.

V hlavní roli zdravý životní styl

Pokud se zajímáte o kvalitu potravin, které nakupujete, a přemýšlíte nad tím, co jíte, zavítejte rovnou do Střední haly Průmyslového paláce, kde najdete veškeré certifikované BIO produkty. V Pravém křídle najdete vše spojené se zdravím a také food zónu s bohatým výběrem bio, veggie, vegan, raw, natur a fair trade potravin. Levé křídlo se zaplní vystavovateli s ekologickými produkty a službami, najdete tu také stánky zaměřenou na osobní rozvoj a chybět zde nebude ani alternativa.

Během tří dnů se na festivalu představí lékaři zastupující konvenční či celostní medicínu, prostor dostanou praktici alternativní léčby a dojde i na osvědčené „babské“ rady. Odborníci z řad lékařů poradí, co dělat, když vás bolí záda, máte migrény, nebo se příliš stresujete. Nutriční poradci se zaměří na správnou výživu a doporučí vám, jak se vyhnout rizikům současného způsobu stravování. Dozvíte se, jak rozeznat opravdu kvalitní výrobky a podle čeho je vybírat. A to své si tu najdou i ti, kteří hledají novou inspiraci do kuchyně. Výživoví specialisté vám poradí, co, kdy a jak jíst, abyste hubli, ale netrpěli hlady. Jídlo totiž není naším nepřítelem, ale může být významným pomocníkem nejen při shazování kilogramů, ale i při detoxikaci organismu.

Ke zdravému životu neoddělitelně patří i pohyb a na Festivalu Evolution si můžete vybrat cvičení, která posilují tělo i mysl. Návštěvníci bez ohledu na věk, váhu či zkušenosti si mohou zdarma vyzkoušet například jednoduché jógové techniky, základy taiči, různá dechová cvičení, meditaci nebo třeba bollywoodský tanec.

Naše tipy aneb nenechte si ujít

Ze všech programů doporučujeme třeba přednášku profesorky Anny Strunecké na téma byliny a jejich účinky v prevenci a terapii duševních nemocí. Neméně zajímavá bude přednáška uznávané imunoložky prof. MUDr. Jiřiny Bartůňkové, DrSc., MBA  se zaměřením na možnosti využití zázvoru. Dále se můžete těšit na témata jako zásadotvorná výživa, stravou proti zánětu a civilizačním nemocem, a dozvíte se také, jak porozumět poselstvím skrytým v potížích s váhou. Přední český fyzioterapeut Tomáš Rychnovský zase prozradí, proč na některé neduhy jsou i lékařské předpisy krátké.

Kompletní festivalový program včetně seznamu vystavovatelů najdete na webových stránkách www.evolution.cz.