Snažíme se žít v souladu s přírodou doma i v práci. Třídíme odpad, kupujeme bio zeleninu, pořizujeme si energeticky nenáročné domy. Čtrnáct dní v roce ale zapomeneme na všechno a vychutnáváme si dovolenou jako zbytek konzumní společnosti.

Každý den čistý ručník, narychlo pěstovaná zelenina z velkoobchodů a vytápěné pokoje, ve kterých nikdo nebydlí.

Nutně to tak ale být nemusí. I dovolená může být se značkou EKO v jednom z ekologických ubytovacích zařízení v Česku. Spektrum je široké – od autokempu až po pětihvězdičkový hotel.

Získat oprávnění nazývat svůj hotel nebo kemp eko zařízením přitom není vůbec jednoduché. Zařízení musí splňovat 90 různých podmínek, aby získal specifický symbol květiny od Evropské Unie nebo značku „ekologicky šetrná služba“ od agentury CENIA. A jaké to jsou?

Mezi ty nejzákladnější patří ekologicky šetrný vytápěcí systém, důkladné těsnící systémy oken a dveří, vlastní čistička odpadních vod a využití dešťové vody, použití elektřiny z obnovitelných zdrojů a svícení úspornými žárovkami a samozřejmě třídění odpadků.

Ani host tady nesmí zapomínat na ekologické zásady, jakými je třeba právě opětovné použití ručníků a stejně šetrné nakládání s vodou. A gastronomie? Ta má v eko zařízeních také svá pravidla. Suroviny pocházejí z bio farem nebo ekologického zemědělství. Hoteliéři a provozovatelé kempu navíc zaplatí pět až deset tisíc za samotný certifikát. Udržet si jej pak stojí každý rok asi tisícovku.

Centrum Veronica v Hostětíně u Uherského Brodu

Školící centrum Veronica bylo postaveno v roce 2006 jako první česká veřejná budova splňující pasivní standard.  Izolace na domě je z minerální vlny a balíků slámy. Dům má větrání se získáváním tepla z odchozího vzduchu (rekuperací) a třeba solární ohřev na vodu.

Výhodou centra je, že stojí v obci, která holduje ekologicky šetrnému způsobu života a můžete tak například dovytápět dům z obecní biomasové výtopny. Střecha centra je jak jinak než zelená a omítky jsou z nepálené hlíny. Školit se tady může až stovka lidí.

Autokemp Oasa Staňkov poblíž Třeboně

Autocamp Oasa Staňkov se ekoznačkou květiny pyšní také od roku 2006 a zatím je v Česku jediným kempem, kterému se to podařilo. I v Evropě je raritou. Tam má totiž jen šest konkurentů. Ekologie v kempu je hlavně v šetrném zacházení s energií. Zajímavostí je například voda v kiosku, která se ohřívá pomocí tepla odčerpaného ze zařízení na chlazení piva.

Zbytek teplé vody v kempu pochází samozřejmě ze solárního ohřevu. Navíc má kemp vlastní biologickou čističku odpadních vod.  Na internetových stránkách se mimo jiné dočtete: Máme rádi nekuřáky, protože nám nekazí vzduch a nehází vajgly po zemi. Nemáme rádi party lidí, které budí po půlnoci děti našich hostů…

Pětihvězdičkový hotel Chateau Mcely na Mladoboleslavsku

Prvním luxusním ekologickým hotelem u nás je Hotel Chateau Mcely na Mladoboleslavsku. Je tak vůbec druhým pětihvězdičkovým hotelem v celé Evropě, který získal symbol květiny. Klienti dostávají doporučení, aby třídili odpad nebo šetřili vodou. Podávají se biopotraviny dovezené z okolí a čaje připravené z bylinek. Netolerují se tady kuřáci, za to psi dostanou vyváženou domácí stravu a vlastní pelíšek.

České ekohotely a kempy

 • Hotel Adalbert, Praha 6
  Hotel Adria, Praha 1
  MaMaison Residence Belgická, Praha 2
  Hotel Irida, Plzeň Penzion Jelen, Vranov nad Dyjí
  Hotel Pension Jana, Děčín
  Hotel Chateau Mcely, Středočeský kraj
  Autocamp Oasa Staňkov, Chlum u Třeboně
  Centrum Veronica Hostětín, Bojkovice