Jste příznivci zeleného života a svých zásad se nechcete vzdát ani o dovolené? Dnes už vám nic nestojí v cestě.

Nejen u nás, ale vlastně téměř po celém světě se můžete ubytovat v ekohotelu. Přitom si můžete vybrat od jednoduchého ubytování na ubytovně až po nejluxusnější ubytování v pětihvězdičkovém hotelu.

Nevíte, co si pod pojmem ekohotel představit? Máte obavu, že na své dovolené budete trpět zimou a jíst jen kořínky? Náš článek se pokusí uvést věci na pravou míru.

Ekohotel je oficiální označení, které zavedla Evropská unie. Požádat o tuto značku může každý majitel restauračního a hotelového zařízení. Musí však splnit řadu kritérií a přečkat řadu kontrol. Označení EKO mohou kromě restaurací a hotelů získat i kempy.

Označení ekohotel znamená, že dané zařízení snížilo svůj vliv na životní prostředí na minimum. Prověřování je velmi náročné. Každý hotel musí splnit 40 povinných podmínek a řadu dalších dobrovolných, za které musí získat určitý počet bodů.

Jedním z povinných kritérií, které musí hotel splnit je snížení spotřeby energií a zavedení využívání některého z druhů alternativní energie. Alternativní energie přitom musí pokrýt minimálně 22 % celkové spotřeby energií. Zařízení dále musí třídit odpad, omezovat jeho produkci, využívat srážkovou vodu.

Samozřejmostí je automatické spínání světel ve společných prostorách hotelu. Mezi dobrovolné povinnosti, ke kterým se hotel zavazuje může dále patřit například vlastní čistírna odpadních vod a nákup potravin od ekofarmářů. Chtěli byste se v takovém hotelu ubytovat? Počítejte tedy s trochu vyšší cenou. Cena za ubytovny a kempy pak není příliš odlišná od běžných zařízení tohoto typu.

J. H.