Tipy na zelenou dovolenou

zelena dovolena

Prázdniny již začaly a jistě řada z nás stále přemýšlí, kam vyrazí na dovolenou. Pokud se zajímáte o ekologii a zdravý životní styl, snad vám bude inspirací náš dnešní článek.

Nejoblíbenějším způsobem tzv. zelené dovolené je agroturistika. Ta je vhodná nejen pro milovníky ekologie, ale také pro aktivní dovolenkáře. Máte-li v plánu jen tak ležet na pláži a číst knihu, tak agroturistika určitě není pro vás. Agroturistika je totiž specifická tím, že máte možnost se zapojit do chodu farmy a vyzkoušet si, jak těžké je zemědělské povolání. Tento druh dovolené je vyhledáván zejména městskými rodinami s dětmi, které již se zemědělstvím nemají kontakt.  Velkou výhodou je také ubytování v rodinném prostředí a hlavně v malém počtu. Často farmář ubytuje jen jednu rodinu. Dovolenou na farmě je přitom možné trávit v jakémkoli ročním období. Vždy se pro vás najde nějaká činnost. Někdy se za výpomoc farmáři dočkáte odměny v podobě slevy na ubytování, či jídla zdarma.

Jestliže bydlíte v nízkoenergetickém či soběstačném domě, nemusíte se svého standardu vzdávat ani na dovolené. Po celé Evropě je již několik tisíc ubytovacích zařízení, které se mohou pyšnit značkou ECEAT Quality Label, která garantuje, že zařízení přispívá k udržitelnému rozvoji, šetří energii, případně podporuje ekologické zemědělství. V České republice je to například ekologické vzdělávací centrum Hostěnín, kde si během dovolené můžete vyzkoušet, jak se bydlí v energeticky úsporném domě.

Další variantou jsou ekohotely a ekokempy, kterých je u nás již několik desítek a nedávno o nich byl na našem webu samostatný článek. Ceny přitom nemusí být vyšší než v klasických ubytovacích zařízeních. Pohybují se už okolo 400 korun za noc.

Ekologicky se můžete ubytovat nejen v Evropě, ale také v Maroku, Egyptě, Turecku a v další řadě turistických destinací.

J. H.

Komentáře

  • Dovolená na horách je stejně nejlepší. Navíc je u nás ještě stále hodně krásných míst, kde se dá podívat. Agroturistiku bych taky nezahazovala, pro mě rozhodně lepší než ta zmiňovaná pláž.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení