Myslím, že asi není nikdo, kdo by alespoň na okamžik nezatoužil cestovat po světě. Poznávat nové lidi, jejich zvyky, ochutnat cizokrajná jídla. Kde na to ovšem vzít? Nabízím vám řešení. Pravda, není pro každého, vyžaduje totiž značnou dávku odvahy, ale kdo má trochu dobrodružnější povahu, může začít balit.

Proč však píši tuto problematiku na web věnující se zelenému životnímu stylu. No samozřejmě, bude se jednat o druh cestování s nízkým dopadem na životní prostředí. Navíc si při něm pravděpodobně prohloubíte a rozšíříte své znalosti o ekologickém zemědělství. Jedná se totiž cestování po ekologických farmách. Tento způsob poznávání světa se nazývá WWOOFing.

WWOOF je zkratkou anglických slov World Wide Opportunities on Organic Farms. Tedy celosvětová příležitost na ekologických farmách. Princip je velmi jednoduchý. Vyberete si ekologickou farmu, dohodnete se s farmářem na výpomoci. Na jak dlouho a co budete dělat, záleží jen na domluvě. Za tuto výpomoc vám bude poskytnuto ubytování a strava. Pracuje se většinou 6 hodin denně po dobu 5 dnů v týdnu. Zbytek času můžete věnovat poznávání okolí.

Pozor! Nejedná se o brigádu. Za vaši práci vám nenáleží žádná finanční odměna. Stejně tak farmář nemůže chtít peníze za ubytování a stravu. Vše je bez písemných smluv založeno na důvěře. Vy se stáváte na danou dobu součástí rodiny farmáře a pomáháte při zajišťování běžného provozu farmy. Nesmíte nahrazovat klasickou pracovní sílu.

Nad tím vším dohlíží organizace AREA viva, která registruje zájemce z řad farmářů i dobrovolníků pro Českou republiku. Má-li podezření, že se někdo choval v rozporu s ideou WWOOFingu, nebo nedodržel dohodu, nekompromisně ho vyřadí z databáze a programu se již nebude moct účastnit.

Ekologický přínos spočívá ve dvou věcech. První je, že některé země mají podmínku, že do programu se mohou zapojit jen ti dobrovolníci, kteří přicestují vlakem, na kole, případně využijí jiný ekologický způsob dopravy. Druhý přínos spočívá v účasti na práci na farmě. Řada farem počítá s dobrovolníky na drobnou výpomoc a díky těmto dobrovolníkům se provoz farmy stává levnějším a tedy konkurence schopný.

Máte-li zájem se účastnit, navštivte následující stránky: www.wwoof.cz a www.wwoof.org. Na první uvedené adrese jsou k dispozici seznamy českých ekologických farem, které se do programu zapojily. Na druhém webu najdete seznam ekologických farem celého světa. Stačí si vybrat a kontaktovat farmáře. Nemusíte samozřejmě zůstat celou dobu pouze na jedné farmě, můžete jich vystřídat několik.

Tento způsob je vhodný nejen pro mladé lidi, ale v cizině je ponejvíce využíván rodiny s dětmi. Nemusí se také jednat výhradně o farmy. K dispozici je také celá řada jakýchsi komunitních center s vlastní zahradou, kde se lidé neživí zemědělstvím, ale snaží se o soběstačnost a potřebují výpomoc. Na oplátku získáte nevšední zážitky, nové přátelé a poznáte jiné kraje. Máte-li chuť, určitě to zkuste.

J. H.