Snažíte se šetřit energie a snažíte se to vštěpovat i svým dětem? Nejste příliš úspěšní? Již brzy by vám s tímto úkolem mohly pomoct čtyři interaktivní příšerky, jejichž úkolem bude zábavnou formou naučit děti šetřit a přivést je k problematice energetických úspor a třídění odpadu.

Aby se lidé chovali k Zemi s respektem je potřeba, aby k tomu byly vedeny odmalička. Samozřejmostí by měl být příklad rodiny, ovšem vysvětlit dětem proč větrat a proč třídit může být nad rodičovské síly. Pomocí ale může být i interaktivní hra v kombinaci se čtyřmi roztomilými příšerkami. Každá z nich má za úkol naučit děti jinou situaci.

Každá barva, jiný úkol

Růžová se stará o kvalitu vzduchu v místnosti. Jakmile se vzduch v místnosti vydýchá, začne příšerka kašlat a přestane, až se okno otevře.

Zelená příšerka je v podstatě odpadkový koš na tříděný odpad. Když se k ní přiloží čárový kód vyhazovaného obalu, příšera zjistí typ odpadu a otevře příslušná ústa, kam dítě může odpad vyhodit.

Modrá příšerka se stará, aby nedocházelo k plýtvání vody. Jedná se v podstatě o takový budík, který pomocí ukazatele hladiny hlídá čas a signalizuje, že je spotřebované vody ažaž. Učí tak, že vodou je třeba šetřit.

Žlutá pak má za úkol hlídat spotřebovanou elektřinu. Patří k ní větší elektrická zásuvka, do které dítě zapojí hračku nebo nějaký přístroj a příšerka se rozsvítí. Tuto příšeru navíc mohou rodiče propojit s chytrým telefonem a nastavit na určitou dobu, ve kterou začne problikávat a upozorní tak, že se elektrická energie spotřebovává již příliš dlouho a že je načase ji vypnout. Toto jistě rodiče uplatní u počítače a televize.

Škola hrou

Každá z příšerek je navíc wifi propojená s počítačovou aplikací. Cílem hry je dosažení spokojené planety Země, s čímž pomáhají právě čtyři příšerky. Dítě se během hry také dozvídá různé informace o energetických zdrojích, ekologii, o způsobech měření spotřeby a podobných jinak obtížně vysvětlovatelných informací.

Za konceptem stojí designérka Anastasia Bondarenko, která čtyři příšerky představila jako svou studentskou bakalářskou práci a získala za něj hned několik mezinárodních ocenění.

Příšerky jsou zatím ve fázi projektu a jejich cena ještě není známa. Protože si ale získaly své příznivce, na trh doufejme brzy vstoupí.

Sandra Špačková
foto: yankodesign.com