Nastal nejvyšší čas připravit topení na novou topnou sezónu.

Správně fungující topení nám může pomoct ušetřit na energiích nemalou částku.

Pravidelná údržba kotle a celé topné soustavy navíc pomůže předejít nepříjemnostem.

Jak údržbu správně provést a na co nezapomenout?

 

Kontrolu kotle přenechejte odborníkovi

Ať topíte plynem či tuhými palivy, před topnou sezónou je zapotřebí důkladně zkontrolovat kotel. Kotel, a zejména ten plynový, by měl jednou ročně zkontrolovat revizní technik! Sami bychom se do jeho údržby neměli pouštět. Jediné, jak můžeme přidat ruku k dílu, je, že můžeme sundat kryt kotle, vyčistit jej a případně vyluxovat viditelný prach. Díky kontrole odborníka získáme jistotu, že kotel bude v zimě pracovat nejen úsporně, ale především bezpečně. V neposlední řadě tím prodloužíte životnost zařízení.

Technik by měl zkontrolovat samotný kotel, stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin. Rovněž by měl provést seřízení kotle.

U tuhého paliva pozor na komín

V případě, že topíme tuhými palivy, je nutné se podívat také na stav komínu. Neudržovaný komín může vést k požáru. Při požáru spalin v komíně dochází k fatálním následkům. Obvykle neshoří jen komín, ale také krovy a střecha domu. Nutností tak je každoroční kontrola komínu cerfifikovaným kominíkem.

Nezapomeňte na radiátory

Naši pozornost by měly zaujmout také radiátory. Ty bychom měli prohlédnout, očistit od prachu a odstranit případné koroze. Zároveň je nutné zkontrolovat činnost ventilů a případně je vyměnit za funční. Nakonec je zapotřebí všechny radiátory odvzdušnit.

Pamatovat bychom měli také na to, že radiátory mohou přispět k úsporám za topení. Když na stěnu za radiátory instalujeme reflexní folii, bude teplo odrážet do místnosti. V žádném případě bychom je neměli zakrývat závěsy a přistavovat k nim do těsné blízkosti nábytek.

Zvažte modernizaci otopného systému

Pokud chceme otopný systém modernizovat, za zmínku stojí jeho regulace. Starý termostat lze vyměnit za moderní řídicí jednotku, díky které budeme moct nastavit stálou a pohodlnou denní i noční teplotu.

Pokud si rozumíme s chytrými zařízeními, dálkové ovládání teploty jistě přivítáme. Za pomocí sms či aplikace si můžeme nastavit teplotu. Vypnout topení z práce, když na to při odchodu do práce zapomeneme, anebo si naopak zatopit cestou domů.

Úsporu energií nám může zajistit ekvitermní regulace. Jedná se o funknci, kdy se teplota vody v topení reguluje na základě vnější teploty vzduchu. Méně tak kolísá teplota vzduchu uvnitř domu a nedochází k přetápění interiéru.

-MM-