Topení patří k největším výdajům domácnosti. Náklady za vytápění se u průměrného rodinného domu či bytu vyšplhají ročně k desetitisícovým částkám. Právě to je ten důvod, proč před nevyzpytatelnou zimou udělat pár opatření. Ušetříte a pohled na vyúčtování se pro vás konečně stane příjemným překvapením.

Topná sezóna je příležitostí udělat několik změn

Kvalitní svetr, horký čaj a pořádně tlustá peřina. I tak někteří lidé přistupují ke snižování výdajů za vytápění. Ke komfortnímu bydlení má však „studený odchov“ daleko. Doma by mělo být v zimních měsících příjemné teplo. V případě, že mezi členy rodiny patří děti nebo důchodci, to platí dvojnásob. Pokud si chcete zatopit dle libosti a bez strachu z vysokých účtů, bude pro vás topná sezóna příležitostí udělat pár zásadních změn. Nemějte z nich obavy! Nemusíte hned investovat velké částky do nových oken a zateplení budovy.

Správná péče o radiátory

S cílem ušetřit za vytápění je ideální vykročit v první řadě rovnou ke zdroji – tedy topnému tělesu. Tepelná účinnost radiátoru závisí nejen na jeho konstrukci a povrchu, ale také na tom, jak o něj pečujete. Zkontrolujte, zda-li v jeho bezprostřední blízkosti nejsou závěsy, nábytek a další předměty, které by mohly šíření tepla do místnosti komplikovat. Nábytek by měl být umístěn minimálně 15 cm od radiátoru.

Než povoláte topení do práce, setřete z něj a přívodních trubek veškeré nečistoty. Vrstva prachu dokáže velmi negativně ovlivnit šíření tepla. Topení pravidelně odvzdušňujte. Nachází-li se něm vzduch, nebudou radiátory fungovat na plný výkon a spotřeba energie vzroste. Posledním praktickým tipem je umístění hliníkové fólie za topení. Má schopnost odrážet teplo zpět do místnosti. Nevýhodou je estetická stránka. Jinými slovy nepřehlédnutelná fólii nepatří zrovna k vrcholům interiérového designu.

Jak větrat, když je venku pod nulou?

Častou slabinou v rámci efektivního vytápění a spotřeby energie jsou okna a jejich správné používání. Jak již bylo řečeno, nemusíte ihned kupovat nová. Stačí před zimou zkontrolovat spáry a okna pečlivě utěsnit. Úniky tepla dokážete omezit a věřte, že investice do izolační pásky se vám vrátí. Na noc přes okna stáhněte rolety či žaluzie. Stanou se další překážkou pro únik tepla. Přes den je neváhejte roztáhnout, aby mohly do místnosti proniknout sluneční paprsky.

Když teploty klesnou pod nulu, je klíčové naučit se správně větrat. Pouštět pravidelně čerstvý vzduch do místnosti se v zimě musí umět. Udělejte to svižně a intenzivně. Stačí nějakých 5 až 10 minut. Teplota vzduchu klesne, ale když zavřete okna včas, stěny nevychladnou. Návrat k původními stavu nebude zbytečně zdlouhavý a tím pádem nákladný.

Zkontrolujte ceny a nebojte se změny

I když se budete řídit všemi výše zmíněnými radami, stále nemáte jistotu, že významně ušetříte. V neposlední řadě byste měli zkontrolovat ceny energií a zjistit, zda-li náhodou neplatíte vašemu dodavateli zbytečně moc. Srovnat ceny plynu na internetu je otázkou krátké chvilky. Okamžitě se dozvíte, jak jste na tom. Nepřehlížejte ani malé rozdíly v cenách. Vzhledem k tomu, kolik energie na vytápění spotřebujete, má cenu rozhodnout se pro změnu dodavatele pokaždé, kdy vidíte výhodnější nabídku. Přechod bývá v dnešní době jednoduchý a bezproblémový.

Když chcete za vytápění ušetřit

Nenechte se zaskočit zimou ani zbytečně vysokými účty. Zkontrolujte radiátory, věnujte čas oknům a najděte si nejlevnějšího dodavatele tepla pro váš domov. Díky pár minutám za vytápění ušetříte tak, jak jste si nedokázali ani představit.