Účty za energie bereme spíš jako nutnou samozřejmost a to i přesto, že se za několik posledních let částky na fakturách nepříjemně zvedly. Děsíte se i vy každoročně vyúčtování cen energií? Již nějakou dobu zvažuje změnu dodavatele energií, ale bojíte se, že vám jen porovnávání nabídek zabere mnoho času? Z vyšších míst se sice ozývají dobré zprávy, že by ceny energií měly klesat, ale přechodem k jinému dodavateli můžete ušetřit ještě více.

Vše vyřídíte online

Využijte moderní doby, ve které vše vyřídíte z pohodlí gauče na internetu. Kromě peněz částečně ušetříte i životní prostředí, protože nebudete muset použít auto, abyste všechny instituce objížděli. Zákon navíc říká, že na změnu dodavatele mají právo všichni a že musí být provedena bezplatně (více najdete na stránkách ERÚ). Proto stojí změna za úvahu.

Přenechte to kalkulátorům

Použít můžete jeden z internetových kalkulátorů energií, chcete-li nezávislých srovnávačů. Ať použijete jakýkoli, všechny vám ukáží jedno, přechodem k jinému dodavateli, můžete jen získat. Do kalkulátorů stačí zadat, o jaký druh se jedná, kolik lidí v domácnosti bydlí, k čemu všemu tyto energie využíváte a kdo je vaším dodavatelem nyní. Výsledek získáte během chvilky a může být velice překvapivý. Často změnou můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. Posuďte sami. Průměrná česká rodina může například díky Ušetřeno.cz na energiích ušetřit 2180 Kč.

Dbejte na detaily

Kromě ceny byste si měli dávat pozor i na poskytovaný servis a doprovodné služby. Sice s dodavateli nemluvíte nijak často, ale když už je to potřeba, jedná se zpravidla o naléhavou či nepříjemnou situaci. Proto při výběru sledujte i maličkosti, zda je k dispozici bezplatná infolinka, zda se na ni lze dovolat a zda na druhé straně sedí proškolení pracovníci.

Rozhodně si zjistěte i to, jak dodavatel informuje o aktuálních změnách. Při výběru dodavatelů plynu či elektřiny se zaměřte i na férovost nabídky a pečlivě prostudujte i detailní podmínky. Rozhodně nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Pokud s výběrem potřebujete pomoct, obraťte se na odborníky, kteří za vás všechny formality vyřídí a zjistí všechny důležité informace.