Líbilo by se vám ušetřit měsíčně polovinu výdajů za energii, topení a ohřev vody? Tak se do toho pusťte. Uvidíte, že to jde i bez toho, abyste slevovali na svém pohodlí. Navíc půjdete s dobou, módní je neplýtvat. Kromě úspory ve vaší peněžence, pomůžete také snížit znečištění ovzduší.

Topení a větrání

Topná sezóna se chýlí ke konci, tak toho využijte a netopte více, než potřebujete. Je-li vám zima a venku svítí slunce, postavte se na něj a přijměte jeho energii, ta zahřeje více než topení. S úsporou za vytápění vám pomůže programovatelný termostat, ten bude teplotu hlídat za vás a topení pustí teprve, až to bude opravdu potřeba. Odstěhujte nábytek od topení. Naučte se správně větrat. Krátké ale intenzivní větrání je nejen úsporné, ale také zdravé.

Chlazení

Ušetřit můžete nejen u topení, ale i chlazení. Nechlaďte v lednici více, než je potřeba. Některým potravinám přílišný chlad nedělá dobře. Lednička by měla být umístěná v chladu. Pravidelně odmrazujte mrazák, čím větší vrstva ledu v něm bude, vím větší je jeho spotřeba.

Vaření

Vaříte doma? Výborně, pak máte spoustu možností jak ušetřit. Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici. Neohřívejte více vody, než je nutné. Používejte pokličku a zkuste vaření v tlakovém hrnci. V papiňáku uvaříte až o polovinu rychleji než v běžném hrnci. Troubu používejte jen, když musíte a pamatujte, že dvířka trouby by měly být vždy čisté. Jinak by se to opět mohlo podepsat na spotřebě.

Praní

Perte jen tehdy, když naplníte pračku. Pokud to není vyložená nutnost, nevyvařujte a nepředpírejte. Prádlo sušte na vzduchu, nebo během sušení důkladně větrejte, jinak hrozí tvorba plísní. Místo koupele se sprchujte a pokud máte v oblibě dlouhé čvachtání, nařiďte si do sprchy budík na 3-4 minuty.

Elektřina

Když nejste v místnosti, zhasínejte světlo. Pořiďte si led žárovky. Elektroniku nenechávejte v pohotovostním režimu a vždy ji vytáhněte ze zásuvky. Vypínejte počítač, pořiďte si moderní monitor nebo ještě lépe notebook – je to úspornější. Vybavte domácnost energeticky úspornými spotřebiči.

S. Š.