Dnešní doba neúprosně tlačí na snižování energií. Není to ani tak způsobeno ekologickým uvědoměním lidí, ale spíše neustálým růstem cen snad všech energií.

Dnes se proto zaměříme na to, jak co nejvíce ušetřit za energie a dopřát tak svému rodinnému rozpočtu nějakou tu úlevu.

Vaření

První rada se bude týkat vaření. Máte doma elektrický sporák? Pak jistě víte, že hřeje ještě dlouho po vypnutí. Využijte tohoto efektu a zkuste vařit již na vypnuté plotýnce. Než plotýnka zcela vychladne, tak to dlouho trvá a vy tak klidně můžete třeba ještě přivést vodu k varu. Využít zbytkového tepla můžete i v případě žehličky. I zde totiž není nutné nechat žehličku zapnutou až do dožehlení posledního kusu prádla.

Lednice

Další rada vám může ušetřit nejen energii a tedy i peníze, ale také spoustu problému s vaší ledničkou. Do mrazáku nedávejte v žádném případě nezakryté tekutiny. I zmrzlé tekutiny se totiž odpařují a může se tak vytvořit námraza. Ta samozřejmě není dobrá, protože snižuje efektivitu chlazení a vás to stojí více peněz. Lednička se navíc může porouchat.

Počítač

Svůj počítač naučte pravidelně spát. Tedy aktivujte režim spánku, který se zapne vždy při dlouhé nečinnosti. Můžete tím uspořit až několik stovek korun ročně, ale také prodloužíte životnost vašeho počítače.

PC versus DVD

Jestliže jste milovníky filmů, pak si je rozhodně nepouštějte na PC, ale v přehrávačích. Přehrávání DVD v počítačích je poměrně energeticky náročné. Navíc z DVD přehrávače získáte mnohem lepší zvuk i obraz.

Vytápění

Často opakovanou radou pak je starost o radiátory. Ty je potřeba pravidelně otírat a hlavně je ničím nezakrývat, jinak dojde ke snížení jejich účinnosti.

J. H.