Dnes není problém sledovat televizní stanice z celého světa přímo ve všem počítači. Je to však energeticky úspornější, než mít puštěnou televizi?

Výrobci dne nabízejí nejen klasické počítače, ale multimediální nástroje pro rodinnou zábavu. Předložme fakta. To, že notebook je energeticky úspornější než stolní počítač už asi všichni vědí, ale jak je na tom tedy televize vůči počítači?

Spotřeba notebooku je někde mezi 15 až 25 W.

Stačí si pořídit poměrně levný televizní tuner a můžete sledovat i televizní programy. Pravdou je, že tuner zapojení do USB konektoru má také jistou spotřebu elektrické energie, ale jen velmi malou. Asi 2,5 W.

Televizor s metrovou úhlopříčkou spotřebuje přibližně 60-70 W. Pravda je, že dnes každý televizor umožňuje nastavit nějaký ekologický program. Ten většinou spočívá ve snížení jasu, prosvícení a dalších veličin.

Kvalita podívané však klesá. Další velkou výhodou počítače je, že můžete nahrávat televizní programy přímo do počítače. U naprosté většiny televizí k tomu potřebujete další zařízení, které spotřebovává dalších přibližně 30 W. Provoz televize je tak mnohem nákladnější. Nemluvě o tom, že pokud ji nevytáhnete z elektrické sítě, tak spotřebovává proud, i když je vypnuta.

Ne každému však samozřejmě vyhovuje koukat se na monitor počítače, případně notebooku. Nemluvě o zapojení nějakého stereo systému. Zvuk pouze z reproduktorů notebooku se ve velké většině případů ani nedá považovat za kvalitní zvuk. Můžete tak tedy ušetřit za provoz, ale váš zážitek ze sledování filmů bude velmi snížený.

J. H.