Léto často provází úmorná vedra, která se s libostí nacpou do našich domácností a ne a ne povolit. Lidé se často dopouštějí té chyby, že nechají otevřená okna dokořán po celý den. To ale není úplně správně. Stěny tak mají hodně času do sebe horkost natáhnout.

Jak v létě správně větrat, aby v bytě bylo alespoň jakžtakž příjemně?


Nejúčinněji byt samozřejmě ochladí klimatizace nebo alespoň větrák, to ale není příliš přirozené a mnohým to nemusí dělat dobře. Nejpřirozeněji byt vyvětráme za pomocí oken a dveří.

Obecně se doporučuje větrat spíše nárazově. Zatímco v zimě je dobré větrat intenzivně jen okolo 5 minut, na jaře a na podzim okolo 15 minut, v létě si můžeme dovolit větrat až půl hodiny v kuse. Ale pozor, nikdy ne v tom největším horku. Když v létě větráme, je dobré pootevřít i protilehlá okna či dveře, aby vznikl průvan.

V případě, že je horko několik dní po sobě, teplo se nahromadí na vnitřních stěnách, jedinou pomocí, jak je ochladit, je větrat v noci a brzkých ranních hodinách. V takových dnech bývají nepříjemnější teploty okolo čtvrté hodiny ráno, tak si naplánujte ranní pochůzku a při té příležitosti pořádně vyvětrejte.

Pokud se kromě horka, chcete zbavit suchého a těžkého vzduchu, rozvěste po bytě navlhčené textilie.

Pokud venku tedy panují tropy, je nejlepší mít okna mezi 10. a 15. hodinou zavřená a okna zatáhnout žaluziemi či závěsy.

Sandra Špačková