Stále více lidí se do práce či do školy dopravuje pomocí kola. Jedná se o poměrně levný způsob dopravy, ale také ekologický a ještě si člověk zlepší fyzičku. Každému cyklistovi by však asi někdy přišlo vhod, kdyby nemusel šlapat a ti línější z nás nechtějí šlapat vůbec. I pro takové lenochy však existuje řešení, které jim bez námahy umožní užít si jízdu na kole. Mohou si pořídit stále oblíbenější elektrokolo.

Elektrokola zažila v posledních letech ohromný rozmach. Tak jak se zvyšoval počet uživatelů a zájemců o koupi elektrokola, tak klesala i jeho cena. Dnes už je tak možné koupit elektrokolo za asi 15 000 korun. V e-shopech i levněji.

Jak tedy vybrat to správné elektrokolo?

Asi většina z nás se pravděpodobně orientuje podle ceny. Je však nutné si uvědomit, že cena elektrokola se skládá ze tří složek, které odpovídají použitému materiálu a zpracování kola, systému pohonu a umístnění elektromotoru a kapacity baterie. Více než 95 % elektrokol je v dnešní době vyrobeno v Číně a jedinou podmínkou je co nejnižší cena. Je proto dobré se zajímat o použitý materiál. Kolo by nemělo být příliš těžké. Nejvíce však výrobce může ušetřit na kapacitě baterie. Kolo, které se na první pohled zdá jako výhodná koupě a které je o několik tisícovek levnější, než kola jiná, se vám ve výsledku může značně prodražit. Baterie totiž může mít třeba jen poloviční kapacitu. Vždy se tedy ptejte na její výdrž. Důležitější než kapacita je pak informace o délce trasy, kterou kolo ujede na jedno nabití baterie.

Dále by vás při koupi mělo zajímat:

- Jedná se o známou značku s dobrými referenci?

- Nabízí prodejce i servis a náhradní díly?

- Kolik stojí náhradní díly?

- Splňuje kolo všechny předepsané normy?

- Má výrobce zastoupení v ČR?

- Jsou baterie a nabíječka určeny pro českou rozvodnou síť?

 

J.H.