Koukáte na svůj plot kolem domu či zahrady a říkáte si, že by mu prospěla rekonstrukce, nejlépe však úplná obnova? Nevíte přitom jaký typ plotu a jaký materiál vybrat? Nevadí.

V dnešním článku se zaměříme právě na ploty a zhodnotíme nejpoužívanější materiály, ze kterých je možné plot vytvořit a jaké jsou jejich nevýhody.

První variantou je živý plot. Živý plot je esteticky jistě velmi působivý. Na jeho vytvoření můžete použít řadu rostlin. V každém zahradnictví si můžete vybrat z nepřeberného množství dřevin vhodných pro živý plot. Jeho výhodou také je, že váš pozemek celkem dobře ochrání před větrem a případně prašným provozem. Nevýhodou však je, že není ihned funkční. Budete totiž muset počkat několik let, než dojde k dokonalému zápoji dřevin a vytvoří se tak téměř nepropustná bariéra. Živý plot je také velmi náročný na údržbu.

Druhou možností je dřevěný plot. Zde je jako velkou výhodu potřeba zdůraznit pořizovací cenu plotu a snadná tvarovatelnost. Můžete si, pokud to umíte, vytvořit plot téměř jakéhokoli tvaru. Mezi nevýhody je potřeba počítat nižší životnost plotu. Je také potřeba se o něj pravidelně starat. Nutné jsou zejména nátěry proti dřevokaznému hmyzu a plísním.

Třetí možností je klasický drátěný plot. Jedná se o levnější řešení oplocení vašeho domu či zahrady. Navíc je přes něj vidět a jeho instalace je méně náročná a rychlá. Dnes lze i drátěný plot koupit v okrasné variantě. Mezi nevýhody lze zařadit pravidelnou údržbu, která je nutná, aby plot odolával povětrnostním vlivům.

Další variantou je kovaný plot. Takový plot, zvláště pokud je opravdu dělaný na zakázku, představuje značný estetický prvek, který vám jistě nejeden soused bude závidět. Velkou výhodou je bezúdržbovost plotu. Pokud je dobře proveden, není potřeba se o něj příliš starat. Nevýhodou pak jistě je jeho velká pořizovací cena.

Pátou možností je plastový plot, který je asi nejlevnější variantou. Výhodou je, že je bezúdržbový a že lze zakoupit plastové ploty v různém tvarovém i barevném provedení. Nevýhodou je nízká odolnost proti mechanickému poškození.

Přírodě blízkou variantou oplocení vašeho pozemku či nemovitosti může být kamenný plot. Jedná se ocelové koše, které jsou vysypané kamením. Výhodou tohoto plotu je jeho přírodní charakter a vysoká odolnost. Nevýhodou může být provedení instalace plotu, která je přece jenom poněkud náročná.

J. H.