Postavte si plot z pletiva vlastnoručně

plot

Pokud se rozhodnete postavit si plot z pletiva, čeká vás náročný a namáhavý úkol. Na druhou stranu, není to nic, co byste nezvládli svépomocí. Poradíme Vám, na co všechno nezapomenout.

V momentě, kdy jste se rozhodli, změřili, vybrali a zaplatili, je čas dát se do práce. Pletivo je napínáno mezi sloupky. Aby plot po nějakém čase nespadl pod svou vlastní vahou, nebo se nezřítil pod tlakem vypnutého pletiva, je třeba sloupky důkladně ukotvit. Nejdřív ze všeho ale trasu plotu vyznačte pomocí kolíků a provázku.

Sloupky – Pokud potřebujete oplotit pouze malý prostor (třeba záhonek), většina pletiv je dostatečně stabilní, takže pro malé výšky sloupky nebudete potřebovat. V momentě, kdy oplocujete zahradu, bez sloupků se neobejdete. Ještě před nákupem spočítejte, kolik jich budete potřebovat – měly by stát cca 2,5 – 3 m od sebe po celém obvodu oplocovaného území.

Vzpěry – Sloupek, od kterého začnete plot napínat a u kterého skončíte, musí být opatřen vzpěrou vedenou ve směru průběhu plotu, aby působila proti tahu pletiva. Stejně tak ji budete potřebovat v každém rohu, u dlouhých plotů každých 25 m, a dále u sloupků, branek a brán.

Základy – Jak sloupek, tak opěra musí být dostatečně ukotvena. Zhotovte pro ně nejprve díry – v průměru by měly měřit cca 15-25 cm, jejich hloubka by měla sahat až do hloubky, která nezamrzá, tedy cca 80 cm. Pokud chcete ušetřit, můžete kopat jen do hloubky cca 30 cm a zbylé hloubky dosáhnout vrtákem. Poté sloupky osaďte a zalijte betonem.

K napínání pletiva přikročte až tehdy, když je beton řádně zatuhlý (nejdříve po třech dnech). K počátečnímu sloupku připevněte napínací dráty (na třech úrovních – nahoře, uprostřed a dole) a natáhněte je až k sloupku poslednímu. K němu připevněte napínák (kladku, ráčnu), který vám pomůže dráty dostatečně vypnout. Postupujte od dolního k hornímu drátu.

Pak pletivo rozmotáte kolem celého prostoru. K drátům ho po vypnutí připevníte dvojím způsobem – nahoře a dole musíte rozplést krajní uzly pletiva a opět je spojit kolem drátu. U středového napínacího drátu, kde oka rozplétat nelze, musíte pletivo připevnit pomocí kousků vázacího drátu.

Někdy jsou napínací dráty zapleteny v pletivu již při koupi. Pro větší pevnost je ale stejně lepší nejprve napnout středový napínací drát a teprve poté postupovat dále. Stavba pak probíhá podobně – nejprve napínací dráty přichytíte k počátečnímu sloupku a pletivo rozmotáte po celé délce, kterou chcete oplotit. Cestou je provizorně nahoře přichytáváte k odpovídajícím sloupkům (přichycení musí být opravdu jen provizorní, plot budete ještě vypínat). Na konečný sloupek přichytíte napínák a do něj provléknete napínací dráty pletiva. Poté plot napnete a pokud jste vázali i středový drát, přichytíte plot na závěr i k němu.

Druhý typ pletiva se sice natahuje mnohem snadněji a přichycení k drátům je mnohem pevnější, u pletiv bez napínacích drátů je ale možné pletivo mnohem lépe a kvalitněji vypnout. Při oplocování většího pozemku umístěte kladky na začátek i konec, napínání bude mnohem efektivnější.

U některých systémů existuje alternativní možnost napínání a uchycení, a to pomocí spon, které se provlečou úchytem na speciálních sloupcích a okem pletiva a připevní zvláštními kleštěmi. K samotnému vypínání plotu pak ale potřebujete silný naviják či vratidlo a napínací hřeben.

Pokud oplocujete větší plochu, nebude vám pravděpodobně stačit jediný balík pletiva a budete je muset navazovat. U pletiva bez vázacích drátů je to velice jednoduché – vymotáte jeden z krajních svislých drátů, přiložíte oba konce balíků pletiva vedle sebe, volným drátem je opět „prošijete“ a tak připevníte zpět k sobě. Navazování je mnohem pohodlnější.

U pletiva s napínacími dráty je to složitější právě proto, že napínací dráty byste těžko navazovali – musíte tedy konec pletiva přichytit k nejbližšímu sloupku, vypnout ho pomocí napínáku a s novým balíkem pokračovat zcela nanovo. Zbytky pletiva, které přesahují, můžete spojit výše popsaným způsobem vpleteným drátem nebo oba konce přichytit ke sloupku.

Každé pletivo má trochu jiné vlastnosti. Některé se bez problému přizpůsobí menším terénním nerovnostem, u některých jim budete muset přizpůsobit buď terén nebo průběh plotu. V ostatních případech je třeba pletivo u sloupku odstřihnout a znovu navázat v jiném sklonu nebo udělat výškové odskoky.

Na závěr jedno malé upozornění: pro stavbu plotu sice nepotřebujete stavební povolení, ale protože se jedná o drobnou stavbu, podléhá povinnosti ohlášení na stavebním úřadě.

Komentáře

  • Nebo muzete nechat stary plot zarust brectanem nebo jinou popinavkou a mate zbrusu novy plot

  • Jo, dobrý, pěkný návod, díky :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení