Chcete si vymalovat svůj nový dům či byt, nebo jsou prostě jen vaše zdi už strašně okoukané a vy toužíte po změně? Určitě je vašim přáním, aby váš domov byl útulný, a abyste se v něm cítili šťastně, bezpečně, zkrátka jako doma. Tomu jistě napomůžete správným výběrem barev.

Na úvod je třeba říci, že se nemusíte bát experimentování a klidně můžete i barvy kombinovat. Obecně vždy platí, že do obytných místností, tam kde spíte, odpočíváte, relaxujete, byste měli volit barvy teplé. Tyto barvy totiž na člověka působí pozitivně a povzbuzují v něm pocit radosti a štěstí a dodávají mu energii.

Stejná barva sluší obývacímu pokoji i jídelně

Pro obývací pokoj je vhodné zvolit barvu, která se bude líbit vám, ale která bude i příjemná pro vaše návštěvy. Obývací pokoj je totiž nejen místem, kde odpočíváte a relaxujete, ale také, kde se scházíte se přáteli a rodinou. Vhodné je tedy pro tuto místnost volit některou z odstínů žluté, případně světlejší zelené. Chcete-li být komunikativnější, vsaďte na oranžovou,  ta zlepšuje komunikaci a hodí se tedy také pro obývací pokoj. Klasické a elegantní jsou také odstíny hnědé a béžové, které se hodí kromě obývacího pokoje i do jídelny.

Pro ložnici je pak nejvhodnější barva fialová a její odstíny. Fialová barva totiž zklidňuje. Použít lze i modrou případně světle zelenou, která má rovněž velmi zklidňující účinek.

Do pokojíčku barvy veselé, ale klidné

Žlutá barva dodává energii, je hravá, stimulující, a proto ideální do dětského pokoje. Říká se také, že podporuje trávení či chuť k jídlu, není tedy od věci vymalovat některým ze žlutých odstínů kuchyň nebo jídelnu. Pokud není žlutá vašim favoritem, zvolte do dětského pokoje jiné veselé barvy, ale mějte na paměti, že by měly být zároveň i klidné. Dětský pokoj je totiž i ložnicí dětí. Výrazné barvy někdy podporují aktivitu dětí a to v době, kdy má jít dítě spát, určitě není to, co žádáme.

J. H.