Obývací pokoj je společenská místnost sloužící k setkávání lidí, ke komunikaci a především k odpočinku. Moderní obývací pokoj lze zařídit v různém stylu a s nepřeberným množstvím věcí. Přesto by měl působit vzdušně a nepřeplněně.

V obývacím pokoji by měly převládat teplé barvy. Studené odstíny modré, fialové, šedé použijte na doplňky. Správným sladěním teplé a studené barvy se stává místnost útulná.

Velmi hezky a moderně vypadá kombinace různých materiálů, jako třeba dřevo a kámen.

Do obývacího pokoje se velmi hodí přírodní kámen travertin. Travertin se používá především pro obklady, ale je možno ho použít i jako dlažbu na podlahu. Díky svému zbarvení do světlých a teplých tonů (pískově žluté, stříbrně šedé, hnědé, červené, krémové apod.) nachází své uplatnění jako dekorativní kamenný obklad či dlažba. Pro svou příznivou cenu bývá velice populární a používaný právě jako obkladový a dlažební dekorativní materiál.

Tip: Při zařizování obývacího pokoje se doporučuje nejprve vybrat nábytek včetně sedací soupravy a pak teprve ladit barevné odstíny stěn.

Je nutná rekonstrukce? Na co myslet?

S dobou se mění i požadavky, často je nezbytné v místnosti přikročit k rekonstrukci.

Pokud se rozhodneme pro rekonstrukci, nebo obývací pokoj zařizujeme zcela od začátku, je potřeba si promyslet, co vše budeme rekonstruovat a zda budeme zasahovat do konstrukce domu samotného (zvětšením oken, bouráním příček, budováním krbu apod.).

K zásadnější rekonstrukci je doporučujeme přizvat architekta, ten totiž může pomoct nejen se zařízením pokoje, ale také s rozmístěním zásuvek, či výběrem topení, nebo třeba zvukovou izolací.

Právě zvuková izolace bývá mnohdy opomíjená a později se jen těžko napravuje. Často se stává, že se umístí jen minerální izolace, ale ta sama nestačí. S kročejovou neprůzvučnosti mohou pomoct nejúčinnější desky Wolf. (Jsou složeny z vrstev papírového kartonu a jemného křemičitého písku. Výhodou je tloušťka pouze 15 mm a vysoká účinnost.)

Další často opomíjenou přesto zásadní částí je topení. Naším tipem je jednoznačně regulovatelné podlahové vytápění. Nezabírá místo u stěn, lze jej nastavit podle potřeby, rovnoměrně prohřívá místnost a dovede snížit provozní náklady na vytápění. Při výběru podlahového vytápění zvolte vysokou kvalitu použitých trubek, předejdete jak jejich zanášení, tak pozdějším opravám.

Při rekonstrukci důkladně promyslete také osvětlení. Platí, že v místnosti by mělo být jedno centrální světlo a k tomu několik menších, u stolu, křesla, čtecího koutku apod.