Zahradní bazén, radost každé rodiny, může mít několik podob a sezónu jeho využití lze prodloužit až do podzimu.

Bazén ve vlastní zahradě znamená především pohodlí a impuls k tomu, udělat něco pro své zdraví. Obnáší však také investici a následnou pravidelnou péči. Tomu všemu musí předcházet rozvaha, jaký typ bazénu se hodí právě do naší rodiny.

Zřejmě budeme vycházet z možností, které nám zahrada poskytuje. Pokud máme tu výhodu, že projektujeme bazén současně se zahradou a domem, měli bychom mít na paměti, že jeho umístění v návaznosti na relaxační část domu – například terasu, v budoucnosti oceníme. Koupání a plavání bude pohodlné, veškeré zázemí pro péči dosažitelné.

Vzrostlé stromy by měly být od vodní plochy v uctivé vzdálenosti, zjednodušíme tak údržbu bazénové vody, ale přiměřená vegetační bariéra je vhodná, chrání totiž soukromí.

K bazénu bychom se měli pohodlně dostat ze všech důležitých bodů okolí domu i z domu samotného. To znamená zabezpečit vhodné přístupové cesty a vyvarovat se toho, abychom po cestě od skleníku k bazénu například přeskakovali záhon růží…

Na řadu přijde otázka, jaký typ bazénu pořídit. Záleží hlavně na tom, co od něj čekáme. Koupání na pár sezón, které je okamžitě dostupné bez závratných finančních výdajů a stavebních úprav, představují bazény nadzemní. Jejich jednoduchou konstrukci s fólií lze rychle namontovat na rovný terén a provoz takových nádrží je relativně levný. Nevydrží však věčně a v zahradní scenérii jsou dost nápadné. Dodávají se se schůdky s možností montáže a svůj účel důstojně plní.

Investicí do bazénu zapuštěného získáme trvalé možnosti vodní relaxace. Takový bazén může být zděný, betonový, železobetonový, jeho konstrukce může být tvořena ocelovými plechy či prefabrikovanou skořepinou z plastu, laminátu, dokonce i dřeva…, která může mít prakticky libovolný tvar. U zapuštěných bazénů je rozhodující, kolik jsme schopni a ochotni investovat. Jednotlivé finanční položky stavby se mohou lišit hlavně volbou materiálu.

Bazén se neobejde bez filtrace, která zabezpečuje čistotu vody. U soukromých bazénů se nejčastěji instaluje písková filtrace, jejíž výkon záleží samozřejmě na objemu nádrže, podle něj se dimenzuje, ale zohledňuje se rovněž počet osob, které budou bazén využívat. Do filtrační jednotky je voda v optimálních případech nasávána pomocí takzvaného skimmeru.

Filtrováním vody se sice zbavujeme organických nečistot, ale jen v kombinaci s použitím bazénových chemikálií. Samotná filtrace k čistotě vody nestačí.

Na filtraci záleží kvalita bazénové vody, proto není vhodné šetřit právě na tomto komponentu. Důležitá je ovšem i preventivní ochrana – zakrytím hladiny bazénu plachtou eliminujeme nánosy nečistot.

Pokud se rozhodneme bazén zastřešit, poskytneme vodě velmi účinnou ochranu. A nejen to. Zastřešení znamená také úspory v případě vytápěných bazénů, několik stupňů teploty vody navíc v případě bazénů nevytápěných, snižuje odpar vody a zvyšuje bezpečnost v okolí nádrže, dokáže bazén ochránit před negativními vlivy zimního počasí.

Podle potřeb a možností se rozhodujeme mezi podchozím a nízkým zastřešením. Obě varianty mají své výhody, záleží na tom, jak velkou máme zahradu a co od bazénu očekáváme. Pro plavce s malou zahradou je nízké zastřešení ideální, na jiných pozemcích zase nevadí „skleníková“ dominanta, která poskytuje dostatečný prostor k posezení v okolí vodní plochy.