Zastřešení bazénu – z čeho vybírat a na kolik vyjde?

zastreseni bazenu

Máte na zahradě bazén a zvažujete, jak jej vylepšit, aby s ním bylo co nejméně starostí?

Zastřešení bazénu s sebou přináší zvýšení komfortu a bezpečnosti.

Ušetříte se věčného lovení hmyzu z hladiny, voda navíc pomaleji ztrácí teplotu.

Na druhou stranu ale nic není zadarmo.

 

Jaká jsou PRO?

Nemusíte se bát, že do bazénu něco nebo nedejbože někdo spadne. Nejenže jsou vaše děti a vaši domácí mazlíčci chráněni před pádem do vody, také si ulehčíte práci s čištěním bazénu. Už proto, že vám tam nebudou padat nečistoty. Neznamená to ale, že tak nebudete potřebovat žádnou chemii. Ta bude potřeba stále pro boj s mikroorganismy, které se budou množit v teplém prostředí rychleji.

Pokud bazén nevytápíte, můžete se těšit na prodloužení sezóny o pár měsíců. Koupání nebude vyloučeno ani v říjnu, když začnou ze stromů opadávat první zabarvené listy. O ohřev vody se postará slunce díky solárnímu efektu. Teplota vody se může bez problémů zvýšit o 10 °C i více. Pokud investujete finanční prostředky také do vytápění, můžete se koupat prakticky po celý rok. Pak je třeba se ale zamyslet nad krytým stupem do bazénu.

Co se týče dopouštění odpařené vody, nečeká vás výrazná změna. Dopouštět samozřejmě budete stále, jen o něco méně. Pokud si nepřejete, aby voda kondenzující na stropě zastřešení skapávala do vody v bazénu, ptejte se v obchodě pro úpravě pro odkapávání. Pak bude voda místo kapání stékat po stěnách na zem.

Existují dva typy zastřešení – nízké a podchodné. Nízké zastřešení sice neumožňuje příliš velký pohyb, plavat pod ním samozřejmě lze. Podchodné zastřešení nabízí větší komfort – můžete se pohodlněji pohybovat, žádná skrčená kolena. Pokud chcete, můžete si dokonce pod zastřešením nechat místo pro stolek se židlemi, dokonce i pro květiny. Svou funkci nicméně plní oba typy stejně.

Hliníkové profily a výplň z polykarbonátových desek zaručí, že bazén přežije nejen letní kroupy, ale i zimní mráz.

Zastřešení bývá složeno ze samostatných dílů, které se teleskopicky zasouvají do sebe. Tak můžete odkrýt část bazénu, nebo celý, jak vám to vyhovuje. Pokud nechcete pouze obloukový standardní tvar, lze sáhnout po jiném z řešení, které firmy nabízejí – od vícerádiusových přes zastřešení se šikminou po víceúhelníková řešení. K dostání je i kruhové zastřešení na kulaté bazény.

V zásadě platí, že cena zastřešení stoupá úměrně k velikosti, přičemž cena nízkého je nižší než cena podchodného typu. Velikost se posuzuje na základě výšky, šířky a délky bazénu a navíc také podle počtu segmentů. Minimální cena se pohybuje u nízkých zastřešení okolo 40000 Kč, u podchodného zastřešení je minimální cena téměř dvojnásobná. Kruhová zastřešení se pohybují kolem 100 000 Kč. Náklady se ale mohou vyšplhat až k půl milionu korun. Než si zastřešení pořídíte, zjistěte si ceny od více výrobců.

Výběr typu? Nic složitého…

Základem je zvolit mezi nízkým a podchodným typem zastřešení. Pak už zbývají jen detaily:

  • Rozhodněte se, zda chcete mít odnímatelná čela – přední, zadní nebo obě.
  • Vyberte si mezi posuvnými či pantovými dveřmi. Dbejte na jejich správné umístění. Při instalaci nízkého zastřešení tak můžete předejít komplikacím při koupání při zataženém zastřešení.
  • Pro náročné uživatele je k dispozici možnost volby elektrického posuvu. Se zastřešením můžete manipulovat pouze pomocí dálkového ovládání.

Je to moc drahé? Plachta může také pomoct.

Pokud se vám možnost zastřešení jeví jako příliš velký špás, existují i další možnosti:

  • Bazénové plachty – klasické zakrytí bazénů, slouží proti spadu nečistot, ale nezabrání teplotním ztrátám.
  • Solární plachty – zamezíte tak odparu a teplotním ztrátám, ale ne zcela spadu nečistot či pádu předmětů do bazénu.
  • Zazimovací krycí plachty – mimo sezónu fungují proti spadu nečistot.

Sandra Špačková
foto: parzer.co.at

Komentáře

  • Dobrý den,

    chci se poptat na cenu zastřešení bazénu 5,5 m kruhový nízký typ zastřešení.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení