Pergola je skvělým místem, kde lze strávit mnoho příjemných chvil ve společnosti rodiny a přátel. Zastřešení pergoly umožňuje tento prostor ještě všestranněji využívat v průběhu celého roku k odpočinku, rodinnému posezení, grilování a spoustě dalších aktivit. I když prší nebo padá pestrobarevné listí ze stromů, je posezení pod zastřešenou pergolou překvapivě příjemnou záležitostí.

Proč a čím tedy pergolu efektivně zastřešit?

Ve prospěch kvalitního zastřešení pergoly hovoří hned několik faktorů. Prvním z nich je bezesporu zpevnění celé její konstrukce. Ovšem ještě důležitější je efektivní ochrana před nepříznivým počasím. Stabilní pergola opatřená střechou by měla poskytnout ochranu před nepříjemným silným větrem, nenadálým deštěm apod.

Efektivní pro zastřešení pergoly

Možností při výběru vhodné krytiny pro stínění pergol je celá řada. Vhodné je volit takový materiál, který bude vyžadovat co nejmenší zásahy do stávající konstrukce a dobře se přizpůsobí individuálním požadavkům. Nutné je zvážit výhody a nevýhody jednotlivých materiálů z hlediska užitného a technického, tedy zejména jejich hmotnost a průsvitnost, ale svou roli zde hraje také estetická stránka. Praktické rovněž je zvolit zastřešení pergoly o větších rozměrech, než je její půdorys, například z hlediska odtoku dešťové vody atd.

Podobné zásady platí i v případě zastřešení zimní zahrady, která se může stát příjemným útočištěm během celého roku. Jaké materiály se tedy k zastřešení pergoly používají nejčastěji?

Plechová krytina

Klasická plechová krytina je už poněkud na ústupu, neboť nevyhovuje současným estetickým požadavkům. Jedná se však o levné řešení, ke kterému je možné přistoupit v rámci většiny konstrukcí.

Pálená taška

Tento materiál upřednostňují vyznavači tradičního designu. Zastřešení pálenou taškou ovšem vyžaduje velmi pevnou konstrukci a také se může jednat o finančně nákladnější řešení.

Polykarbonát a sklolaminát

Dobrými užitnými vlastnostmi a příznivou cenou vyniká polykarbonát a také sklolaminát. Lehký a pružný polykarbonát nebo pevný sklolaminát však nemusí vždy vyhovovat konkrétním požadavkům na moderní a a zároveň nadčasový vzhled.

Tvrzené sklo

Tato varianta je vhodným řešením v případě moderních minimalistických staveb, ovšem jistou nevýhodu může představovat vysoká míra průsvitnosti stejně jako mírně náročnější údržba.

Textilní plachta

Spíše okrajové, méně stabilní řešení představuje baldachýn, plisé nebo textilní plachta. Tento typ krytí je vhodný zejména v případě občasného využití zastřešení pergoly. Textilní plachta je totiž přece jenom mnohem náchylnější k poškození než ostatní zmíněné materiály a neposkytuje dokonalou izolaci.