Začátkem července vstupujeme do období nejvyššího výskytu bouřek na našem území. Letní bouřka je jistě velmi příjemná. Krásně pročistí vzduch, který se ochladí a krásně vonní.  Bouřka však umí být i velmi nebezpečná a nepředvídatelná. Pokud vás bouřka chytne v horách, jedná se o velmi nepříjemný zážitek. Může jít i život. Ani doma však nemusíte být před bouřkou zcela v bezpečí. Blesk může udeřit kamkoliv a kdykoli. Ochranou proti němu je český vynález – bleskosvod. Dnes spíše označovaný jako hromosvod.

Před bouřkou je chránit se velmi důkladně. Ujištění, že jsme v údolí a všude kolem nás jsou vyšší stavby, opravdu nestačí. Základem je samozřejmě hromosvod, který je považovaný za základní ochranu proti bleskům. Hromosvod totiž v případě úderu blesku tento blesk svede bezpečně do země tak, aby nedošlo k poškození samotného hromosvodu, domu a samozřejmě ani k ohrožení zdraví a životů. Chráněny před zraněním či úmrtím jsou i osoby, které se v blízkosti domu pohybují.

Možná vás napadne, že tak důležitá věc jakou hromosvod bezesporu je, bude povinnou součástí domu. Ovšem to je omyl. Instalace hromosvodu je povinná jen tam, kde může úder blesku napáchat velké škody, případně ohrozit větší množství lidí.  Jedná se tedy zejména o veřejné budovy, jakou jsou školy, nemocnice, velké obytné domy. Pokud bydlíte v rodinném domě, hromosvod mít nemusíte. Tedy pokud váš dům je řadový. Pokud máte dům, který stojí osamoceně v krajině, je hromosvod nutností. Rovněž si dejte pozor na podmínky pojišťovny. Ta hromosvod může vyžadovat. A pokud ho nemáte a blesk způsobí požár vašeho domu, hrozí vám krácení pojistného.

 

J. H.