Kam vyhodit roušku a co dělat s kontaminovanými odpadky?

kam-vyhodit-rousku

Ve zdravotnických zařízeních vědí, jak s rouškami a kontaminovaným odpadem správně nakládat, co ale my ostatní?

Jak správně nakládat s použitými rouškami a co dělat s odpadem, když máme v domácnosti někoho nakaženého?

Je důležité myslet na to, že vir přežije na předmětech až dva dny a podle toho se chovat.

Jednorázové roušky

Roušky na jedno použití je nutné měnit nejpozději po 2 až 3 hodinách nebo jakmile provlhne. Vhlká rouška se totiž stává zcela propustnou. Použitou roušku vyhazujeme do komunálního odpadu, nejlépe v plastovém sáčku. Po vyhození je nutné si umýt či desinfikovat ruce!

Roušky na opakované použití

Pokud máme roušku na opakované použití, je třeba s ní manipulovat opatrně. Látkové roušky je nutné měnit nejpozději po 2 hodinách nebo jakmile provlhnou. V žádném případě ji nedávejte do kapsy, nebo nepokládejte na stůl. Opatrně ji sundejte a dejte vyprat, alespoň na 60 stupňů. Nezapomeňte si pečlivě umýt ruce. Po usušení roušku přežehlete.

Co dělat s kontaminovanými rouškami a s odpadem?

Pokud jsme v domácnosti s někým nakaženým nebo jsme v řízené karanténě s podezřením na koronavirus. Je třeba roušky a také kapesníky! uložit do plastového pytle na odpadky a po naplnění jej pevně zavázat. Je ideální pytel zabalit do druhého igelitového pytle, opět pevně zavázat a hodit do popelnice na směsný odpad. Nikdy neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví popelářů. Po manipulaci s odpadem je nutné si důkladně umýt ruce!

Zdroj: szu.cz

Komentáře

  • a ja si celou dobu rikala co se deje s odpadem po nakazenych. Nedeje se nic proste lezi v popelnici a kontaminuje prostredi.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení