04.01.2010   Vytápění 1 komentář

Kotle na biomasu

biomasa

Termín biomasa se používá stále více v kontextu obnovitelných zdrojů energie než v původním významu – tím biologové označovali souhrn hmotnosti všech jedinců daného druhu nebo rodu na celé planetě.

V souvislosti s kotli na její spalování biomasou myslíme jakoukoli vhodnou organickou látku, od metanu po mahagonové dřevo. Organické sloučeniny mají několik společných vlastností. Mezi ně patří v první řadě hořlavost, ze své podstaty spojená s uvolňováním energie, čímž docházíme k užití biomasy coby zdroje tepla.

Z tohoto pohledu je konvencí dělit biomasu na odpadní, resp. zbytkovou (tou jsou jakékoli organické odpady, počínaje slupkami a zbytky v kuchyni a konče senem, zbytky dříví a starým papírem) a cíleně pěstovanou – do té se řadí rostliny s výhodným poměrem náročnosti a doby růstu a množstvím uvolnitelné chemické energie. Obojí se dá různým způsobem využít jako energetický zdroj, a to hlavně zdroj tepla, vhodný například k vytápění budov a ohřevu teplé vody.

Kotlů spalujících biomasu je nepřeberné množství: liší se výkonem, cenou, náročností na údržbu, provoz i druhem paliva

Poslední kritérium je asi prvním, které je třeba při koupi kotle promyslet. Při užití jiného než doporučeného paliva se totiž může zařízení nenávratně poškodit a dovoz speciálně upravené biomasy přes půl světa zruší jeho šetrnost k životnímu prostředí i účtu majitele.

Nejjednodušší možností je kotel na různá tuhá paliva, vhodný zejména tehdy, když chcete palivo měnit na ekologičtější postupně. U takových kotlů můžete podle aktuálních cen a dostupnosti střídat třeba uhlí a oblíbené pelety – ze dřeva lisované kostky podobné klasickým briketám. Oblíbené jsou i pro nejnižší pořizovací cenu (od asi dvaceti tisíc).

Výhodnější ale je investovat víc. Kvalitnější peletový kotel s sebou nese nejen lepší poměr výkonu a množství paliva, ale i výrazně jednodušší obsluhu. Například u samozážehových kusů vybavených automatickým dávkovačem stačí nastavit termostat a kotel sám přikládá podle potřeby. V takovém případě je zapotřebí jej jen čistit od sazí a popele, což u dobrého kotle a kvalitních pelet stačí jednou za dva týdny. V takovém případě ale hodnota zařízení přesahuje sto tisíc, u nejluxusnějších, skoro sběratelských kusů se pak blíží ke čtvrtině milionu.

Novinkou jsou zplynovací kotle – zařízení, která nechají dřevo pouze zuhelnatět a následně sublimovat. Při celém procesu se neuvolňují žádné škodliviny a jedinou nevýhodou zůstává vysoká pořizovací cena, začínající na padesáti tisících. Přesto se jedná o výbornou investici do nejnovějších technologií.

Kotle nejsou jedinou možností inovace energetického zdroje, ovšem v mnoha případech tou nejvýhodnější, a to hlavně pro jednoduchou instalaci, vhodnost použití naprosto všude a nízkou pořizovací cenu. Podle odhadů Evropské agentury pro životní prostředí by proto do roku 2030 mohla biomasa pokrýt 18% potřeby tepla v EU.

zdroj: Wikipedie

Komentáře

  • Prosím Vás o bližšie informácie pre spalovanie biomasa na mokré piliny -sušiareń dreva a vykurovanie v kombinácii. Ďakujem

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení