Hledáte možnost, jak vytápět váš dům ekologicky a přitom úsporně? Pak vám většina odborníků jistě doporučí tepelné čerpadlo. Nemáte-li ale stovky tisíc na účtu, tahle možnost pro vás zůstane zapovězena. Státní program Zelená úsporám zavřel kohoutek a s finanční podporou od státu již nelze počítat. U tepelných čerpadel se přitom dalo dosáhnout téměř na sto procent částky, jaká by byla vypsána na faktuře za něj. Podobně tomu bylo i u kotlů na biomasu, dalšího ze způsobů, jak vytápět dům ekologicky a nanejvýš úsporně. Počáteční investice má sice také šestimístnou částku, ale tu nejnižší možnou. Kotel na peletky i s podavačem vás vyjde asi na 80 tisíc korun. Připočítáme-li rozvody tepla po domě, jsme jistě na částce okolo sta tisíc korun. Státní dotace na něj byla až 95 tisíc. Teď ale nedostanete nic. A právě proto je dobré si spočítat, která z možností vychází nejlépe.

Příznivé roční náklady

U středně velkého rodinného domu, při ceně 4,70 Kč za kilogram dřevěných peletek u kotle s účinností 90 %, ročně spotřebujete asi 3904 Kg pelet. To odpovídá ročním nákladům 18 348 Kč. Pár tisícovek ještě připočtěte za energii na provoz kotle. Suma sumárum jsme na 25 000 ročně. U vytápění domu plynem je částka vyšší zhruba o 6 tisíc korun. U vytápění elektřinou o celých dvacet pět tisíc korun! Návratnost vaší investice do kotle na biomasu je tedy čtyři roky (oproti vytápění elektrickými přímotopy).

Dřevěné nebo rostlinné pelety?

Na výběr máte z kotlů na dřevěné nebo také dřevní pelety a pelety rostlinné nebo rostlinného původu (z obilné a řepkové slámy, odpadu z obilovin atd.).

Mají rozdílné vlastnosti a nemůžete je libovolně zaměňovat. Doporučujeme ale spíše kotel na dřevěné pelety, ačkoli náklady na ně jsou ročně asi o tisícovku vyšší než náklady na rostlinné pelety. Pelety rostlinného původu mají vyšší spalovací rychlost a tím i více zbytkového popela. Je třeba také častější údržba kotle. Peletky dřevěné jsou vyráběny z pilin (odpadní materiál vznikající ve všech pilařských provozech) při velkém tlaku a teplotě na peletizačním lisu. Působením tlaku a teploty jsou z pilin uvolňovány pryskyřice v nich obsažené, které jsou jediným pojivem. Peletky jsou tedy čistě přírodním produktem dřevařských firem.

Chytrý a plně automatický

Kotle na biomasu fungují v automatickém režimu a není třeba se o ně příliš starat. Doporučujeme si ale první rok zapisovat spotřebu a upravovat podle ní nastavení vytápění. Kotle mají většinou tři nastavitelné režimy v jednom dni a vy si tak můžete úsporně teplotu regulovat. V kombinaci například s krbovými kamny lze také nastavit stop funkci kotle při jejich rozehřátí a nezatápět tak v domě zbytečně hned ze dvou zdrojů nejednou.

Kotel na biomasu na miskách vah

Přednost číslo jedna: nízké provozní náklady na vytápění

Přednost číslo dvě: nízké emise, vysoce ekologický způsob vytápění

Přednost číslo tři: plná automatizace kotlů a možnost výběru velikosti zásobníku

Nevýhoda číslo jedna: nutnost mít k dispozici místnost pro kotel a místo pro skladování pelet

Nevýhoda číslo dvě: nutnost topit jen a pouze peletkami (navíc podle typu kotle jen dřevěnými nebo jen rostlinnými)

Nevýhoda číslo tři: nutnost dokupovat pelety a doplňovat je manuálně do zásobníku