Květiny, které je lepší netrhat

snezenky

Jarní sluníčko již pozvolna probouzí naši zahradu ze zimního spánku a ze záhonů už tu a tam vyhlíží první jarní květiny. Jsou krásné, sladce voní, ale do domu bychom si je raději nosit neměli. Natož, aby nás napadlo si z nich připravit třeba čaj. Většina z nich je totiž jedovatá.

Tradiční symboly blížícího se jara – sněženky, vykukující z hlíny navzdory ještě místy se držícímu sněhu, patří právě k této skupině. Sněženku podsněžník je tak lépe obdivovat v jejím přirozeném prostředí.

Jedovaté jsou různé druhy kosatců, některé z nich se dříve zevně užívaly v léčitelství, dnes se uplatňují ve voňavkářském průmyslu. Obezřetní bychom měli být taktéž u omamně vonících narcisů. K jedovatým jsou řazeny i Štavel kyselý nebo prvosenky, které se přesto v léčitelství užívají hojně i dnes, zvlášť Prvosenka jarní (Petrklíč) v souvislosti s onemocněním dýchacích cest.

Konzumovat bychom neměli Tulipán (koho toto doporučení pobavilo, s tím, že ho chuť okusovat pestrobarevný kalich zatím nepostihla, pak dosud nenarazil na labužníky doporučující jejich pojídání tulipánů pro hráškovou chuť). Existuje sice i jedlá odrůda, ale před těmi na zahradě je lepší chránit i domácí zvířata.

Jedovatá je také květina s drobnými bílými kvítky – Konvalinka vonná, dříve se užívala v léčitelství, dnes již jen v medicíně. Pokud si ji přineseme domů a dáme ji do vázy, měli bychom pamatovat, že jedovaté látky se rozpustí i do vody, a voda by pak mohla být zdrojem otravy třeba pro domácí mazlíčky.

Opatrnost je nutná i v souvislosti s malými dětmi, které lákají výrazné barvy květin i vůně k ochutnávání. Při požití se podává aktivní uhlí a podle závažnosti bývá nutná hospitalizace a výplach žaludku.

Podrobné seznamy jedovatých rostlin (venkovních, ale i pokojových) včetně fotografií nalezneme na stránkách Toxikologického informačního střediska, známého pod příznačnou zkratkou TIS http://www.tis-cz.cz/ .

Centrum poskytuje též informace na bázi první pomoci, kdy se volající dozví, jak v konkrétním případě po pozření jedovaté rostliny (nebo jiném typu otravy) postupovat, což ocení především rodiny s malými dětmi, kdy je otázka závažnosti pozření konkrétního druhu byliny často na pořadu dne. Centrum ale využívají i lékaři, konzultující jednotlivé případy.

Autor: Žaneta Pixová

 

 

 

 

 

Komentáře

  • Dobrý den, konvalinky jsou jedovaté (ovšem v určitém množství), raději bych kontaktovala lékaře.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení