Popularita solární energetiky celosvětově stoupá. A napříč světem se také rozvíjí. Velký rozvoj zaznamenávají v USA, kde bychom se mohli inspirovat. Nelíbilo by se vám snad, aby se i na našich školách blýskaly fotovoltaické panely?

Již přes 3750 škol z více než 125 000 má ve Spojených státech vlastní solární elektrárnu. Tamější školy díky tomu ušetří více než 2 miliardy korun. Ušetřené peníze mají být použity na platy učitelů, vybavení škol a pořízení pomůcek do škol. Potenciál pro efektivní využití solární energie má až 72 tisíc škol.

Mezi lety 2008 až 2012 se zájem škol o budování vlastních fotovoltaických elektráren zvýšil každý rok o 110 %. Mezi lety 2010 až 2014 pak průměrná cena takové solární instalace klesla o více než polovinu.

Nejvíce se solární energie vyplatí v jižní a jihozápadní části Spojených států. Ostatně mají pro to i skvělé předpoklady, mimo jiné díky plochým střechám a velkým parkovištím, které jde možné osadit dalšími solárními panely.

Nejen, že solární panely na školách vyrobí za rok přes 500 MW výkonu a 642 GWh za rok, slouží navíc jako výuková pomůcka v mnoha různých předmětech školy.

První vlaštovka už i u nás

Také u nás se již rozhodli pro snížení nákladů na energie, a sice ve Střední odborné škole veterinární a zemědělské v Českých Budějovicích. Zřizovatel školy, kterým je Jihočeský kraj, pronajímá plochu na střeše školní budovy. Fotovoltaická elektrárna na ploše střechy o 600 m2 dosahuje výkonu 70 kWp. Projekt počítá s výkupem vyrobené elektrické energie v rámci Zeleného bonusu. Škola tak minimálně po dobu 20 let bude dostávat energii za smluvní cenu, která je mnohonásobně nižší než cena od původního dodavatele energie. Škola tak může ročně ušetřit náklady na energii v řádu stovek tisíc korun.

M. M.