Houbařská sezona právě vrcholí, a kdo není přítelem repelentů a různých mazadel, možná hledá přírodní prostředek, jak si tyto malé krvežrouty udržet co nejdále od těla.

Vítaným pomocníkem jsou dvě bylinky, rostoucí na zahrádkách, loukách a stráních – Třezalka tečkovaná a Vratič obecný, obě mají žlutou barvu a podobně odpuzující účinky, a to nejen proti klíšťatům, ale i dalšímu obtěžujícímu hmyzu (komárům, mouchám aj.)

Z Třezalky tečkované je možné připravit třezalkový olej, v lidovém léčitelství známý pro svou temně rudou barvu jako ,,Janova krev.“

K přípravě budeme potřebovat velkou zavařovací sklenici, po okraj napěchovanou čerstvými květy třezalky, do které vlijeme slunečnicový nebo řepkový olej. Sklenici pak uzavřeme celofánem a necháme na slunném místě tři týdny vyluhovat.

Olej potom scedíme do tmavých láhví s uzávěrem, ze kterých můžeme pohodlně dále rozlévat. Trvanlivost takto připraveného oleje je přibližně dva roky. Olejem je pak možné se potřít před cestou do lesa místo repelentů, a nejenže stejně spolehlivě odradí klíšťata, ale navíc je možné ho aplikovat i na poškozenou pokožku, odřeniny, oděrky, které zároveň hojí.

Vratič obecný má silnější účinky, co se týče působení proti ostatního hmyzu – nevoní komárům ani mouchám. Doporučuje se ho přelít vroucí vodou a vyluhovat (podobně jako čaj), nechat zchladit a pak dát do rozprašovače a stejně jako repelentem si s ním nastříkat oblečení. Takto vyrobený odpuzovač je určen pro jednorázové použití.

Oba přípravky domácí výroby mají oproti repelentům ještě jednu nespornou výhodu, a to, že s nimi můžeme bez obav promazat nebo nastříkat i naše zvířecí miláčky.

Autor: Žaneta Pixová