„Jarní trávník vyžaduje po chladných měsících a období dormance zvýšenou péči,“ řekl John Beuchner, odborník na zahradnictví a trávníky. Je to také rozhodující období pro zajištění krásného letního trávníku. Hnojení, likvidace plevele a škůdců v kombinaci se správnou dobou sečení, zastaví problémy dříve, než se objeví a váš trávník bude vypadat perfektně.

Pro mnohé to znamená, že zamíří do místních obchodů nakoupit chemické produkty, které jim pomohou vytvořit krásný zelený trávník. Velmi však uškodí půdě, vodě a volně žijícím živočichům. Pokud máte raději organický přístup k péči o trávník, zde je několik rad.

Hnojení

Jaro je rozhodující čas pro hnojení a doplnění zásob potravy pro zatím spící rostlinky trávy, které však po ukončení zimního spánku čeká fáze rychlého růstu. Nyní vám přijde vhod, že jste si pečlivě po celý rok kompostovali kuchyňský odpad. Budete mít prostředky pro dodání živin trávníku a zahradě. Vytvoříte tak hustý a zdravý trávník, který je i více odolný vůči plevelům. Pokud nemáte vlastní kompost, nemusíte se bát. Existuje celá řada organických hnojiv. Buď však stejně opatrní jako při nákupu biopotravin a přečtěte si obal.

Regulace plevelů

Přípravek proti plevelům naneste na trávník před vzejmutím, tak aby se zabránilo vyklíčení plevelných semen. Proti jarním plevelům se nejlépe ubráníte dodržováním správné výšky sečení a hnojením. Po mírné zimě dojde k rozšíření jednoletých plevelů, které klíčí už na podzim. Jejich úroveň snížíte pomocí vhodných herbicidů. Nikdy však nepoužívejte herbicidy na chemické bázi. Podívejte se na řadu přírodních prostředků, jako je např. Burn Out (hřebíčkový olej, ocet a citronová šťáva).

Boj proti škůdcům a léčba nemocí

Drsné zimy mohou zvýšit výskyt zimních nemocí. Správná péče o trávník je důležitá kvůli pomoci při vyrovnání stresu z těchto nemocí. Správné načasování aplikace hnojiv a sečení v doporučené výšce podle vašeho druhu trávy jsou dvě věci, které pomáhají vašemu trávníku při boji s nemocí.

Sečení

Navzdory všeobecnému přesvědčení, lze skutečně nastavením příliš nízké výšky sečení podpořit růst plevelů. Půda bude více vystavena slunečnímu svitu a dojde k odstranění živin uložených v listech rostlin, které byly posečeny. Trávy spíše chladnějšího podnebí, jako je lipnice, jílek a kostřavy, by měly být sečeny do výšky 2,5 až 3,5 palců (6,4 až 8,8 cm). Trávy teplejšího podnebí by měly být sečeny do výšky 1,5 až 2,5 palců (3,8 až 6,4 cm). Také přemýšlejte, jestli není lepší místo hlučných elektrických a benzínových sekaček používat člověkem poháněnou sekačku.

Care2 – jsme přesvědčení, že individuální akce prováděné dohromady pomohou změnit svět. Je jedno, jestli začnete se změnou ve vaší domácnosti, komunitě, nebo po celém světě. Jsme rádi, že vám na vaší cestě můžeme pomoci. Přidejte se k nám ještě dnes! Care2 je s více než 11 miliony členů největší online komunita lidí. Snažíme se prosazovat zdravý a zelený život, lidská práva a lepší podmínky pro zvířata. Přidejte se k nám ještě dnes!

Překlad: J. H.

Zdroj: http://tlc.howstuffworks.com/home/5-quick-tips-for-spring-lawn-care.htm