Vánoce se kvapem blíží a vy horečně přemýšlíte, čím potěšit své nejbližší. Mnozí z vás řeší dilema jestli pořídit praktický dárek anebo dárek jen tak pro radost. No a třetí skupina, do které jistě patří všichni naši čtenáři, přemýšlí jaký dárek pořídit, aby potěšil obdarovaného, ale zároveň neuškodil životnímu prostředí.

Pro opravdu skalní ekology tedy přinášíme pár rad, jak se během nadcházejících vánočních svátků chovat co nejekologičtěji.

Vlastnoručně vyrobené  dárky také potěší

Začneme u samotných dárků. Zaměříme se na jejich obal. Na mysli máme obal, který výrobky dostanou ihned po výrobě. Téměř každý výrobek je dnes zabalen do nějaké plastové fólie a to v tom lepším případě jen jednou. Je zcela běžné, že výrobek je zabalen hned do několika vrstev obalů. Výroba těchto obalů a samozřejmě jejich následná likvidace velmi zatěžují životní prostředí. Je tedy nejlepší se takovému dárku vyhnout. Ovšem jde to? Vždyť ať koupíte cokoli, vždy je to nějakým způsobem zabaleno. A co tahle darovat pod stromeček vlastnoručně vyrobený dárek. Například pokud je vašim koníčkem malování, tak vlastní obraz je určitě vhodným dárkem, ale darovat můžete i například své služby. Máte pěknou zahradu nebo umíte dobře péct? Pak darujte vlastnoruční úpravu zahradu nebo kurz pečení. Fantazii se v tom to ohledu meze nekladou.

Uberte na obalech

Dárky balte do co nejmenšího množství balicího papíru. Případně vymyslete jiný způsob. Například můžete dárky schovat do pytle, který vlastnoručně ušijete ze starých kusů oblečení. K předání dárku můžete také využít dárkovou krabici. Její velkou výhodou, zejména těch z jiného materiálu než je papír, je poměrně dlouhá životnost. Jen tak se nerozpadnou.

Ekologické výrobky – správná volba

Chcete-li dárečky pod vánočním stromem dotáhnout k ekologické dokonalosti, pak rozhodně kupujte jen ekologické výrobky. Pokud jste zvyklí darovat pobyty, i zde máte na výběr. Už i v ČR existuje několik hotelů, které mohou používat označení ekologický podnik.

J. H.