Blížící se podzim má nezaměnitelnou podobu nejrůznějších návratů – děti po prázdninách usedly opět do školních lavic, rekreanti jsou zpět ve svých kancelářích, i časté ranní mlhy a chladnější večery oznamují s definitivní platností příchod nejbarevnějšího ročního období.

V Moravskoslezském kraji bude letošní podzim navíc okořeněn akcemi a aktivitami připomínajícími ochranu životního prostředí a ekologii. Kde jinde, než ve městech s poněkud problematickým ovzduším i krásným okolím zároveň, by se měl festival o ochraně životního prostředí a ekologii konat. Pořadatelé se tentokrát zaměřili na Ostravu, Český Těšín a Karvinou. Od čtvrtka 3. do neděle 6. října připravili pro odborníky i veřejnost přehlídku filmů o krásách přírody i mezilidských vztazích z celého světa a doplnili ji bohatým doprovodným programem.

U organizátorů Ekofilmu se letos sešlo více než dvanáct desítek filmů, dokumentů a televizních pořadů. Zároveň snímky o životním prostředí a přírodním a kulturním dědictví ohodnotí mezinárodní porota. Ta zvolí ty nejlepší, které se v oblasti environmentální tvorby od začátku roku 2010 ve světě natočily.

„Máme velkou radost, že se sešlo tolik zájemců o český soutěžní festival. Oproti loňskému roku zaznamenáváme jak nárůst počtu filmů, tak větší pestrost, co se týká přihlášených států. Porotci rozhodně nebudou mít lehkou práci,“ říká ředitelka 39. MFF EKOFILM Marcela Mrózková Heříková.

O festivalové ceny se budou ucházet filmy z 28 zemí, mimo jiné z Nizozemí, Monaka, Indonésie, Brazílie, Kanady, Ukrajiny, Norska, Malajsie, Turecka, Francie, Německa, Polska, Velké Británie, USA, ale také z Nepálu, Íránu nebo Číny. Snímky jsou rozděleny do čtyř kategorií (Tempora mutantur, Zelená planeta, Člověk a společnost a Inspirace), jejich hodnocení je úkolem pětičlenné poroty složené z filmových i environmentálních odborníků.  Juraj Hraško (emeritní ministr životného prostředí, člen Akademie věd Slovenska, Slovenská republika), Petr Amler (režisér, vítěz Ekofilmu, Česká republika), Lukáš Ženatý (konzultant a specialista v oblasti životního prostředí, Česká republika), Vladimír Mráz (filmový a televizní režisér, Česká republika) a Michael Londesborough (populárizátor vědy, Velká Británie) mají před sebou stovky hodin u monitorů a dlouhé debaty o budoucím vítězi. Kdo získá Grand Prix – Cenu ministra životního prostředí pro rok 2013 se dozvíme už za necelý měsíc…

 

Foto: Press MFF EKOFILM 2013