Americká agentura EPA zveřejnila zprávu, podle které může být vzduch ve vašem bytě či domě více znečištěn, než venkovní vzduch v těch největších průmyslových městech. Navíc v domácím prostředí strávíme až 90 % svého času. Není to nijak složitá matematika. Pro řadu lidí představuje pobyt doma větší zdravotní riziko než venku.

V případě některých škodlivin se zdravotní komplikace mohou objevit i po prvním kontaktu s touto látkou. Jestliže máte doma často závratě, trpíte bolestí hlavy, podrážděním očí a nosu anebo chronickou únavou, pak je potřeba prozkoumat čistotu vzduchu, který doma dýcháte. Takovéto příznaky většinou odezní, jestliže eliminujeme zdroje, které je způsobují. Pak jsou zdravotní komplikace, které se mohou projevit už po velmi krátkém působení nebezpečné látky, nebo až při dlouhodobému vystavení polutantů. Mezi takové zdravotní potíže patří onemocnění dýchacích cest, onemocnění srdce a rakovina.

Tyto choroby mohou být až smrtelné. Je důležité zlepšit kvalitu vzduchu ve svém domově, i když příznaky jsou nepatrné. Některé zdroje znečištění jsou více známe, než jiné. Následující přehled uvádí sedm největších zdrojů znečištění vzduchu, který dýcháte ve svém obydlí. Seznam je převzatý z greenerchoices.org

  • Nový koberec: Materiály, které se používají na výrobu koberců, mohou být zdrojem různých těkavých a organických látek.

TIP: Než koberec koupíte, vyžadujte informace o obsahu těkavých látek či použití lepidla bez formaldehydu. Pár dní před položením koberce ho nechce vyvětrat venku mimo místnost. Po jeho položení nechte pár hodin otevřená okna.

  • Nefunkční kompaktní zářivky: Pokud se zářivka rozbije, může se z ní uvolnit rtuť. Zbavit se rtuti je velmi obtížné. Z koberce lze velmi špatně odstranit, a pokud použijete vysavač, už by nikdy neměl být znovu využíván.

TIP: Nepoužívejte zdroje světla, které obsahují rtuť a mohou se snadno rozbít. V domácnostech, kde žijí děti a těhotné ženy, mohou být taková světla obzvláště nebezpečná. Pokud se zářivka či jiný zdroj světla obsahující rtuť rozbije. Vypněte klimatizaci, otevřete okna a místnost pořádně vyčistěte.

  • Nová elektronika a další plastové výrobky: Výrobky z PVC mohou uvolňovat ftaláty, které mohou způsobit hormonální poruchy a reprodukční problémy. Plasty také uvolňují některé druhy éterů, které byly ve studiích odpovědné za neurobehaviorální změny studovaných zvířat.

TIP: Větrejte prostor, dokud se chemický zápach neztratí. Kolem počítače, tiskárny a televizoru pravidelně vysávejte.

  • Lepidla: Lepidla mohou uvolňovat těkavé organické sloučeniny, jako je aceton nebo methylethylketon, které mohou dráždit oči a způsobovat poruchy nervového systému. Řada lepidel také uvolňuje formaldehyd.

TIP: Hledejte lepidla na vodní bázi, bez formaldehydu. Pracujte v dobře větraném prostoru.

  • Topné zařízení (sporáky, topná tělesa, krby, komíny): Topná zařízení, především plynová kamna, mohou produkovat oxid uhelnatý, který může způsobit bolesti hlavy, závratě, únavu a dokonce i smrt, pokud není oxid uhelnatý řádně vyvětraný. Tato zařízení také uvolňují oxid dusný a částice, které mohou způsobit dýchací potíže, nemoci očí, nosu a krku.

TIP: Pozvěte si odborníka, který prověří, že kotel funguje správně. Taková prohlídka stejně jako čištění komínů by měla probíhat pravidelně každý rok. Nainstalujte si alarmy, které vás upozorní na zvýšené množství oxidu

  • Barvy: Latexové barvy představují ve srovnání s olejovými barvami menší nebezpečí, protože uvolňují méně chemických výparů. Ale při schnutí všechny barvy uvolňují určité množství chemických výparů, které mohou způsobit bolest hlavy, nevolnost či závratě. Barvy také mohou obsahovat dichlormethan, který u pokusných zvířat vyvolává rakovinu.

TIP: Používejte barvy s nízkým obsahem organických těkavých látek. Při aplikování barvy otevřete všechny okna a noste respirátory. Těhotné ženy by se měly vyhnout používání nátěrů s dichloromethanem.

  • Čalouněný nábytek a lisované dřevo (dřevěné překližky, obložení stěn, dřevotříska): Nový nábytek či výrobek ze dřeva může uvolňovat formaldehyd, pravděpodobný karcinom, který může způsobit podráždění očí, nosu, krku, dušnost, kašel, vyrážku a závažné alergické reakce.

TIP: Po zakoupení nového kusu nábytku či dřevěného výrobku častěji větrejte. Používejte kvalitní lisované dřevo a dejte přednost nábytku bez formaldehydu.

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://green.yahoo.com/blog/care2/536/seven-sources-of-indoor-air-pollution.html